Två åtalade för Högsbymord frisläppta

Sverige.
Efter överläggningar på måndagseftermiddagen beslöt Kalmar tingsrätt att försätta två av de åtalade för mordet i Högsby på fri fot.

Kalmar. Det är den 41-årige fadern och den 40-åriga modern i familjen som misstänks ha mördat en 20-årig afghansk man som enligt domstolens beslut ska släppas fria.

Den 18-årige sonen, som ensam tagit på sig skulden för dådet, ska enligt rätten stanna i häkte.

Helena Karlsson, offentlig försvarare för den häktade 18-åringen, tolkar domstolens beslut som ett underkännande av åklagarens påstående om att de åtalade begått mordet gemensamt och i samråd.

- Att min klient blir kvar i häkte är inte förvånande, med tanke på att han hela tiden har vidgått att han dödat 20-åringen, säger hon.

Mammans advokat, Karl Olof Wirell, säger däremot till TT att han "inte ett ögonblick" tror på 18-åringens påstående att han ensam stått för dödandet. I stället pekade Wirell i sin plädering i lördags ut släktingar till familjen som tänkbara gärningsmän. När det gäller de båda åtalade föräldrarnas eventuella delaktighet handlar det, enligt Wirell, om spekulationer.

- I en domstol krävs handfasta bevis och det saknas i det här fallet, säger han.

Varken Karl Olof Wirell eller pappans försvarare, Klas Möllersten, vågar tolka rättens beslut som att deras klienter kommer att frikännas helt när domen faller den 24 april. Eventuellt kan pappan och mamman dömas för någon form av delaktighet.

- Men definitivt inte för mord, säger Möllersten.

Relaterade artiklar

Författare: TT
Publicerad 10 april 2006 15.10
Uppdaterad 10 april 2006 15.10

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu