Vårdförbundet säger nej till bud

Sverige.
Risken för konflikt i sjukvården finns kvar. Arbetsgivarna sade ja men sjuksköterskorna sade nej till medlarnas bud.

– Vi tyckte inte att budet var tillräckligt bra, säger Anna-Karin Eklund, ordförande i Vårdförbundet efter att hon träffat medlarna på förmiddagen.

Arbetsgivarparten, Sveriges Kommuner och Landsting, sade däremot ja till medlarbudet.

– Vi gjorde det trots att vi hade betänkligheter. Men vi gjorde det därför att vi hoppades att vi skulle kunna säkra arbetsfreden, säger Ingela Gardner Sundström, ordförande i SKL:s förhandlingsdelegation.

Ingen av parterna är beredd att kommentera innehållet i budet. Men trots att medlarbudet inte fick godkänt fortsätter medlarnas arbete. Vårdförbundet räknar med att få ett nytt bud att ta ställning till före eller under den kommande helgen.

– Avtalet går ut sista mars men medlarna fortsätter sitt jobb och vi tror att vi ska få ett nytt bud inför helgen, säger Eklund.

Relaterade artiklar
blog comments powered by Disqus

Författare: TT
Publicerad 31 mars 2008 02.00
Uppdaterad 31 mars 2008 02.00

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu