– Det är redan minus elva grader i Malmö och det kommer att vara fortsatt klart väder och svaga vindar i natt, säger Sandra Andersson, meteorolog på SMHI vid halv åtta-tiden.
I Malmö blir det minst 15 grader kallt.
- Lokalt kan det bli neråt 20 minusgrader inåt landet, säger Sandra Andersson.
Orsaken till det kalla vädret är ett enormt högtryck som sträcker sig in från Ryssland över hela Skandinavien. Även Polen, Tyskland och en bra bit av Frankrike har minusgrader. Ett lågtryck är på väg in västerifrån över Atlanten, men lär inte nå fram till Sverige.
– Det ser snarare ut som om det här högtrycket ersätts av ett annat som kommer in från nordväst i nästa vecka, säger Sandra Andersson.
Under morgondagen förväntas Bottenviken bli helt istäckt och vattnet fryser nu på i rask takt över hela Östersjön. Än är det dock några dagar kvar tills det över huvud taget kan bli tal om någon isläggning runt Skånes kuster.
– Isen kryper ner längs Blekingekusten nu. Det beror mycket på vindarna om isen lägger sig eller inte, säger Sandra Andersson.
Om den stundande natten blir den kallaste i Skåne den här vintern vågar Sandra Andersson inte sia om.
– I december var temperaturen nere mot 20 minusgrader lokalt också, säger hon.