Ingen regeringskoalition med MP

Val 2010.
Det blir inget formaliserat samarbete mellan Miljöpartiet och en borgerlig minoritetsregering. Men MP vill göra upp i enskilda frågor som integration, sade partiets språkrör i dag efter ett möte med statsministern.

Miljöpartiet (MP) har haft ett möte med statsminister Fredrik Reinfeldt men har inte förhandlat och har ingen uppgörelse med alliansen att presentera.

Det finns inga andra realistiska alternativ än att det blir en minoritetsregering, enligt MP.

– Fredrik Reinfeldts ambition är att till varje pris fortsätta att hålla ihop alliansen, sade språkröret Peter Eriksson vid en pressträff i dag.

– Han är inte villig att öppna upp för någon annan lösning i det här läget.

Miljöpartiet vill å sin sida inte bli ett formaliserat stödparti genom en bred uppgörelse med regeringen. Det skulle innebära att Miljöpartiet måste ta ansvar för regeringens hela politik, enligt Peter Eriksson.

– Vi kommer dock att arbeta konstruktivt i riksdagen på att hitta lösningar i enskilda sakfrågor.

Språkröret Maria Wetterstrand poängterar att sådana blocköverskridande beslut fattats tidigare.

– Vi har ju gjort upp med de borgerliga om arbetskraftsinvandringen tidigare och vi är beredda att utöka det samarbetet till övriga invandringsfrågor, inklusive asyl- och flyktingpolitik, integration och medborgerliga rättigheter. Naturligtvis under förutsättning att vi blir överens om en politik som Miljöpartiet kan stå upp för, säger hon.

Syftet med att samarbeta med regeringen i asyl- och flyktingpolitik är dels att hålla Sverigedemokraterna (SD) utanför, dels att det blir mindre intressant för SD att använda andra politikområden för att vinna fördelar just i asyl- och flyktingfrågor.

Statsminister Fredrik Reinfeldt avböjer att kommentera mötet med MP:s språkrör, uppger hans presschef Roberta Alenius.

Enligt Peter Eriksson så anser MP att det rödgröna samarbetet bör fortsätta. Något beslut om en gemensam budgetmotion har dock inte fattats.

Författare: TT
Publicerad 27 september 2010 18.42
Uppdaterad 27 september 2010 18.42

Val 2010
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu