Är du förvånad över resultatet?

Text: Teresa Lindstedt
Publicerad 21 juni 2010 12.17 Uppdaterad 2 juli 2010 16.26

Val 2010.
Kompasserna är utformade så att många får uppemot 40 procentigt utslag på partier de aldrig funderat på att lägga sin röst på. Och så ska det vara.

Resultatet av en valkompass är inte ett facit man kan rösta efter rakt av.

– Partierna ligger i dag väldigt nära varandra. Det speglas i resultatet och inget att bli rädd för. Vi ser ett värde i att visa det, säger författaren och journalisten Christer Isaksson.

Han förklarar vidare att Sverigedemokraterna till exempel sympatiserar med alliansens partier när det gäller näringslivet och ligger medvetet nära de rödgöna i frågor som har med social trygghet att göra. De flesta får mellan 25 och 40 procents utslag för SD.

Christer Isaksson har konstruerat valkompasser tillsammans med statsvetarna Tommy Möller och Stig-Björn Ljunggren de senaste tio åren. För första gången ingår partier utanför de etablerade sju riksdagspartierna i kompasserna. Konstruktörerna påpekar att man inte ska gå direkt till valurnan och rätta sig efter resultatet.

Testerna är utformade för att stimulera diskussion och konstruktörerna rekommenderar att man gör dem flera gånger och provar sig fram med lite olika svar.

Men vad ska man rätta sig efter när man väljer parti om inte sina åsikter?

– Jaa... man är kanske del av en fackföreningsrörelse, man kanske är företagare, intressen kan avgöra, till och med var man befinner sig i karriären kan påverka på ett sätt som inte avspeglas i kompassen, säger Christer Isaksson.

Att konstruera en kompass är komplicerat och blir svårare och svårare eftersom partierna blir mer och mer lika. I och med EU-medlemsskapet har den politiska planhalvan dessutom blivit mer begränsad. Skillnaderna finns nu för tiden främst inom skola, vård och omsorg.

– Vi måste ha sakfrågor som ligger i tiden. Vi har bemödat oss om att också få med de ideologiska frågor som skiljer partierna åt. Det ska också ge både kunskap och underhållning.

Frågorna och viktning kontrolleras gentemot partierna. Olika aspekter sammanvägs för att få fram skillnaden mellan "instämmer helt" eller "instämmer" för de olika påståendena.

Till exempel så står det i Socialdemokraternas partiprogram att monarkin ska avvecklas, men ingen driver detta just nu. Den typiske socialdemokraten instämmer kanske i att den borde avsakaffas, men instämmer inte helt.


Fotnot: I partikompassen finns möjlighet att tillhöra ett parti som idag står utanför riksdagen. I de lokala kompasserna har vi dock valt att fokusera på partier som sitter med i kommunfullmäktige.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu