"Oppositionsmarsch olaglig"

Världen.
Anhängarna till Irans besegrade presidentutmanare Mir Hossein Mousavi planerar en demonstration i dag trots en våldsam utveckling av protester mot det officiella valresultatet i helgen.

Teheran

Iranska myndigheter avvisar Mousavis begäran att hålla en landsomfattande protest mot valresultatet, rapporterar AFP.

– Inget tillstånd för en marsch eller samling har utdelats och varje form av samling eller marsch är olaglig, sade en tjänsteman på inrikesdepartementet, som tillade att uttalandet var ett svar på Mousavis begäran.

Mousavi har vänt sig till landets högst juridiska myndighet Väktarrådet och begär att det underkänner valresultatet som ger sittande presidenten Mahmoud Ahmadinejad segern med 63 procent av rösterna. Det mäktiga Väktarrådet meddelar att det har tagit emot två formella anmälningar mot presidentvalet i fredags från besegrade kandidater, och att ett utlåtande kommer inom tio dagar.

Samtdidigt uppges den iranska dagstidningen Kalameh Sabz, som ägs av Mir Hossein Mousavi, ha stoppats av myndigheterna.

Sammanstötningarna mellan opposition och polis som har pågått de två senaste dagarna blev de våldsammaste på åratal. Stenkastning, brinnande bussar, batongslag, tårgas och varningsskott. Inte sedan 90-talets studentuppror har liknande scener spelats upp på Teherans gator.

Regimen slog tillbaka mot reformisterna i går genom att låta gripa ett stort antal människor, enligt AFP upp till 170, varav många ledande personer. Drygt 200 anhöriga till personer som gripits under protesterna mot presidentvalet demonstrerade i dag utanför den stora revolutionsdomstolen i Teheran, uppger AFP.

– Kom och ta oss, jag vill vara med mina barn! skrek en gråtande kvinna mot några kravallpoliser.

Ahmadinejad visade att han också kan piska upp stöd på gatorna. Inför ett hav av flaggviftande anhängare i Teheran höll han segertal och prisade ”det iranska folkets triumf över omvärldens förenade arrogans”.

Tumultet i Teheran och andra städer i kombination med att två presidentkandidater, som Väktarrådet godkänt, öppet anklagar regimen för valfusk tyder på maktkamp på högsta politiska nivå.

Den annars oantastlige ayatolla Ali Khamenei, landets högsta ledare, blir indirekt måltavla för revolten eftersom han uppmanat iranierna att godta Ahmadinejads seger. Bedömare ser en tvekamp mellan honom och den ännu mäktige expresidenten Ali Akbar Hashemi Rafsanjani.

För USA och president Barack Obama, som uppmanat Iran att ”öppna sin knutna hand”, är utgången av valet den värsta tänkbara. Om Obama fördömer valfusket och våldet kan det bli tvärstopp för islossningen med Iran redan innan den hunnit börja. Om han inte reagerar riskerar han att framstå som inställsam och flat mot en regim som pryglar sitt eget folk.

Det brådskar för USA:s president. Israel och starka krafter i Washington är kritiska mot fredstrevaren till Iran. Och Obama har sagt att han kräver framsteg före årets slut, annars väntar tilltagande konfrontation.

– Jag hoppas verkligen att säkerhetsstyrkorna avstår från våld.

Fler artiklar om Krisen i Iran

Författare: TT
Publicerad 15 juni 2009 10.14
Uppdaterad 15 juni 2009 10.14

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu