88 döda i attentatet

Världen.
Minst 88 människor dödades när flera bilbomber exploderade i Sharm el-Sheikh och Naama Bay natten till lördagen. Ett team från svenska ambassaden i Kairo som befinner sig på platsen har varit i kontakt med fyra chockade svenskar.

SHARM EL-SHEIKH. Egyptiska myndigheter ser kopplingar mellan Taba-dåden i höstas och bombvågen i Sharm el-Sheikh. Egyptiska myndigheter har också låtit gripa ett dussintal personer på Sinaihalvön, rapporterar AFP.

På lördagseftermiddagen hade antalet döda stigit till 88, sade sjukvårdskällor i det egyptiska turistparadiset till AFP. Majoriteten av de döda ska ha varit egyptiska medborgare, men nio bekräftats vara utländska medborgare, dock ej svenskar.

Antalet skadade angavs till 200. För åtskilliga är tillståndet kritiskt och de svårast skadade har förts till Kairo, där vårdresurserna är större.

Det team som den svenska ambassaden i Kairo skickat till platsen har varit i kontakt med fyra chockade svenskar som blev vittnen till bomben som exploderade vid marknaden.

- Först diskuterade vi vilken hjälp vi kan erbjuda dem, men nu har det visat sig att en av dem inte vill åka hem. De tre andra har mest pratat om att de blivit illa behandlade av polisen som ska ha filmat dem. Mer än så vet jag inte, säger utrikesminister Laila Freivalds.

Även om det nu är lågsäsong på Sinaihalvön i östligaste Egypten finns där tusentals utländska turister, däribland minst 50 svenskar.

UD har på ett eller annat sätt varit i kontakt med flertalet. De har själva hört av sig, eller hört av sig via anhöriga. Andra har prickats av på plats av ambassadens team.

- Men det kan finnas ytterligare svenskar som rest dit på egen hand och som vi inte kan spåra, säger Laila Freivalds.

Researrangören Apollo har 275 gäster i Sharm el-Sheikh, 29 av dem är svenskar.

- Det finns 10-15 gäster som omedelbart vill lämna Egypten nu, men eftersom det är högsäsong är det svårt att få fram flygstolar, säger Peter Bertilsson på Apollos pressjour.

Det svenska teamet på plats vittnar om förödelsen i Sharm el-Sheikh.

- Man kommer in till den plats där den första bomben har briserat i ett område som egentligen bara består av restauranger, barer och pubar. Där är förödelsen stor. Det är bilar som är förstörda, hus, gatustånd, alla fönster. Det är en ganska förfärlig syn man möts av när man åker in i Sharm el-Sheikh i dag, berättar Svante Liljegren, andreman på svenska ambassaden i Kairo.

Minst tre självmordsbombare plöjde vid midnatt in sina bilar i hotell och marknadsstånd i byn Sharm el-Sheikh och nere på strandremsan Naama Bay, där charter- och lyxhotell ligger vägg i vägg.

Blodbadet förvärrades av att många vid den här tiden på året är uppe sent på nätterna för att undvika hettan.

- Smällen ägde rum i utkanten av basaren. Den var enorm, berättade Ashraf, som äger en restaurang.

- Det var fortfarande mycket folk på uteserveringarna och affärerna var öppna.

Den värsta bomben riktades mot hotellet Ghazala, vars fasad blev så illa skadad att den riskerar att rasa.

En grupp som kallar sig Martyren Abdallah Azzams brigader tog enligt AFP på sig attentaten via en islamistsajt på internet. Gruppen, som är döpt efter en palestinsk Afghanistan-veteran, uppges också ha anknytning till terrornätverket al-Qaida.

Enligt Egyptens inrikesminister Habib al-Adli tyder mycket på att det finns kopplingar mellan Sharm-bomberna och terrordåden längre norrut i Sinai i höstas, rapporterar Mena.

På grund av bombattentaten avråder UD svenskar från att åka till Sharm el-Sheik.

Relaterade artiklar

Författare: TT
Publicerad 24 juli 2005 12.36
Uppdaterad 24 juli 2005 12.36

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu