ANALYS: Syrien rasar och USA tiger om anfallet

Världen.
Två månader innan en ny president flyttar in i Vita huset har USA attackerat ett nytt land militärt: Syrien. En gång utpekat av George W Bush som ”skurkstat” – men på sistone på väg in från kylan. Trots att mer än ett dygn gått sedan attacken finns flera frågetecken.

Ögonvittnen i byn al-Sukkariya, åtta kilometer från den irakiska gränsen, berättar i arabiska medier om fyra helikoptrar som dök upp i söndags, strax före solnedgången. Två av dem landade på en åker, de två andra gav eld från luften. Soldater stormade ett bygge och började skjuta mot en grupp byggjobbare.

Syriens regering protesterar våldsamt. Enligt regimen i Damaskus dödades åtta personer i räden, däribland en man och hans fyra barn, samt en kvinna.

Men en AP-journalist på plats i al-Sukkariya såg i går sju vuxna män begravas medan upprörda bybor skanderade anti-amerikanska slagord under banderoller: ”Ner med Bush och den amerikanske fienden!”

Tv-bilder från byn visar en lastbil full med kulhål, blod på marken, sårade på ett sjukhus och lik som radats upp på ett bårhus.

Vita huset och Pentagon lägger officiellt locket på. ”Jag kommer att säga detta en enda gång och sedan kan ni fråga hur många gånger ni vill. Jag har inga kommentarer till den föregivna operationen i Syrien”, sade Pentagons talesman Bryan Whitman på en presskonferens i Washington.

Men nyhetsbyrån AP citerar en anonym amerikansk militärkälla i Irak som bekräftar att amerikanska specialstyrkor attackerat al-Qaidamän nära gränsen: ”Vi tog saken i egna händer.”

USA har länge hävdat att utländska jihadister smyger över gränsen från Syrien för att utföra terrordåd i Irak. I torsdags klagade general John Kelly, chef för USA:s trupper i västra Irak, över att Syrien inte gjort något för att stoppa det.

Amerikanska militära blixtattacker på andra staters territorium är inget nytt. Sommaren 1998 sprängde självmordsbombare USA:s ambassader i Kenya och Tanzania. Bill Clinton svarade med kryssningsmissiler mot Afghanistan och Sudan. ”Terrorbaser”, enligt presidenten. Men ögonvittnen såg bara sönderskjutna klippblock i Afghanistan och en förstörd läkemedelsfabrik i Sudan.

Efter terrorattacken den 11 september 2001 slog George W Bush i den så kallade Bushdoktrinen fast att USA har rätt att anfalla en hotande fiende i förebyggande syfte – varhelst på jorden den finns.

Doktrinen har använts flitigt. De senaste månaderna har USA utfört ett dussin missilattacker från obemannade ”drönare” mot påstådda talibaner och al-Qaidaförband i nordvästra Pakistan. I söndags dödades tjugo personer i södra Waziri­stan.

Ändå kom helikopterräden mot Syrien överraskande. USA har aldrig attackerat landet förut.

Dessutom har Syrien den senaste tiden förbättrat sitt internationella anseende. Stämpeln som ”skurkstat” har tvättats bort och president Bashar al-Assad har börjat ta sig in i den diplomatiska värmen.

Indirekta fredssamtal med Israel har inletts, med Turkiet som mellanhand. Diplomatiska förbindelser har upprättats med Libanon och Irak. Och Bashar al-Assad själv har varit på statsbesök i Europa.

Syrien är en diktatur. Men i Europa ser de flesta trots allt den sekulära regimen i Damaskus som ett mindre hot än vad den religiösa oppositionen skulle kunna bli i framtiden, med det totalförbjudna Muslimska brödraskapet i en huvudroll.

Med två månader tills George W Bush lämnar Vita huset hoppas många i både Europa och arabvärlden att USA ska få en president som satsar mer på diplomati i Mellanöstern och mindre på militära blixtattacker. Men när Barack Obama i somras besökte Jordanien förlorade han många arabiska sympatisörer. Han slog då fast att Israel gjorde rätt när man förra året bombade en misstänkt kärnanläggning i Syrien.

Författare: Olle Lönnaeus
Publicerad 27 oktober 2008 22.06
Uppdaterad 27 oktober 2008 23.30

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu