Kritik mot FN:s klimatpanel

Text: TT
Publicerad 30 augusti 2010 17.39 Uppdaterad 30 augusti 2010 21.02

Världen.
FN:s klimatpanel IPCC måste "reformeras i grunden" för att förhindra pinsamma fel såsom de som hittats i panelens inflytelserika rapport från 2007, konstaterade en oberoende granskning som blev offentlig i dag.

FN:s klimatpanel IPCC måste "reformeras i grunden" för att förhindra pinsamma fel såsom de som hittats i panelens inflytelserika rapport från 2007, konstaterade en oberoende granskning som blev offentlig på måndagen.

Granskningsrapporten, beställd av FN, konstaterar dock att IPCC i huvudsak varit framgångsrik, trots avslöjandena om felaktigheter i rapporten.

Rapporten vill se en ny exekutivkommitté i stället för det system som finns i dag, där forskare i huvudsak arbetar deltid med panelens ledning. Hårdare regler för vilka källor som kan accepteras krävs också.

Rapporten manar till skärpt kontroll av eventuella intressekonflikter hos styrelsemedlemmar, en kritik som mött dagens ordförande Rajendra Pachauri, och efterlyser också kortare mandatperioder för panelens framtida ordföranden.

Ordföranden för granskningsgruppen, den amerikanske ekonomen Harold Shapiro, sade när resultatet presenterades i New York att IPCC också måste förändra sina arbetsprocedurer.

– Det finns ett antal fel i IPCC:s senaste rapporter. Vi drar slutsatsen att det är nödvändigt med noggrannare granskning av alla rapporter och fakta som bildar underlag för rapporterna, sade Shapiro.

Han tog också upp problemet med att en del av innehållet i IPCC:s rapporter bygger på så kallade "grå litteratur", snarare än vetenskapligt granskat material.

Uppgiften om att Himalayas glaciärer kommer att smälta bort till 2035 kom via den så kallade "grå litteraturen". Flera experter påpekade att den var mycket tveksam, men uppmaningen att ta bort den åtföljdes inte.

Shapiro tror dock att IPCC kan fortsätta med sitt viktiga arbete, och göra det framgångsrikt, om de nuvarande bristerna åtgärdas.

– IPCC är en succé, men fundamentala förändringar är nödvändiga.

IPCC:s ordförande Rajendra Pachauri meddelade på en presskonferens omedelbart efter expertgruppens presentation av sina slutsatser att han starkt välkomnade granskningen, och noggrant skulle studera rekommendationerna.

Men han tänker inte avgå från sin post – åtminstone inte omedelbart. Detta trots att hans ledarskap kritiserats, och trots rekommendationen från expertgruppen att IPCC:s ordförande borde bytas ut oftare.

Han påpekade också att klimatforskningen granskats av sju olika expertgrupper det här året, men att ingen av dem har funnit några fel på forskningen i sig.

– Det betyder inte att IPCC inte kan förbättras. Men det är viktigt att slå fast att klimatvetenskapen är robust. Slutsatsen att jorden blir varmare och att detta beror på människans utsläpp, står fast.

Större eller mindre text



23 läsare har reagerat på denna artikel

61% är glada

4% är likgiltiga

13% är nyfikna

22% är arga


Hur reagerar du på "Kritik mot FN:s klimatpanel"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu