Vid 18-tiden bröt sig polisen rakt in i demonstrationståget och släpade ut ett antal demonstranter. Dessförinnan hade demonstranter brutit sig igenom en polisspärr och polisen tvingades retirera för att inte träffas av kringflygande föremål, som flaskor, batterier och konservburkar.
Enligt Magnus Claesson som bor på Nörrebrogade hördes höga smällar ännu klockan åtta på kvällen och luften var fylld av rök från bland annat tårgas.
- Det är fler bål på gatan utanför mitt fönster, en del riktigt stora, och höga smällar hörs hela tiden, säger han.



- Det är fler bål på gatan utanför mitt fönster, en del riktigt stora, och höga smällar hörs hela tiden, säger han.
Kravallutrustad polis satte in tårgas mot demonstranterna som utrustat sig med slangbellor, gatustenar och knivar, enligt TT.
Enligt danska medier manar polisen i megafoner folk att lämna gatorna och uppger att varje stenkastning besvaras med tårgas vid åttatiden på kvällen.
- Här ryker det och just nu sticker det i mina ögon. Det måste vara tårgas, jag ska bara stänga fönstren, säger Magnus Claesson innan han måste avbryta samtalet.

Två polisbilar låg i täten av tåget och därefter följde en banderoll med texten: Vi tar över hela fucking stan.
Flaskor började kastas redan tio minuter efter att tåget startat och en del av demonstranterna hade maskerat sig. Polisen slet ut en av demonstranterna och satte i en polisbil. En stund senare haglade flaskor över den.
Flera gator spärrades av och polisen försökte styra tåget till Kapelvej.

Men demonstrationståget kom aldrig fram till Ungdomshuset. För vid 18-tiden spärrades Jaktvej och Nörrebro rundel av och tio över sex hade demonstrationen skingrats.
Då hade omkring 30 personer gripits och radats upp för identifiering och förberedelser för att senare tas till polisstationen.
Resten av demontranterna hade försvunnit in på smågator.

Enligt TT skadades minst fyra personer och mer än 150 ungdomar greps under torsdagen.
% är glada
% är likgiltiga