Fackföreningsmedlemmar protesterade i Bryssel under lördagen. Foto: Geert Vanden Wijngaert / AP

Belgier i protest mot politisk kris

Text: TT-AFP
Publicerad 15 december 2007 18.47 Uppdaterad 15 december 2007 18.55

Världen.
Omkring 20 000 människor demonstrerade på lördagen i Bryssel sitt missnöje med att Belgiens djupa politiska kris nu börjar märkas i plånböckerna.
Bryssel. De största fackförbunden hade manat till protester mot flamländska partiers krav att få riva upp det nationella socialförsäkringssystemet och sköta fördelningen regionalt.
Till skillnad från de politiska partierna, som fungerar på språklig grund, är facken några av de få organisationer som fortfarande fungerar på federal basis.

Tillsammans företräder de ungefär tre miljoner av en befolkning på 10,5 miljoner. Landet består av den välmående nordliga regionen Flandern där det talas flamländska och den sydliga regionen Vallonien där det talas franska.

De flamländska partierna vill ha ökat självstyre för sin region, bland annat när det gäller ekonomi. Det är en av anledningarna till att alla försök att bilda en koalitionsregering efter valet för ett halvår sedan har misslyckats.
- I dag är det tre fackförbund som tydligt säger till de politiska och ekonomiska krafterna att köpkraften måste återställas och att ett federalt socialskyddssystem grundat på solidaritet måste upprätthållas, sade fackföreningsledaren Claude Rolin.

EU-kommissionen varnade i tisdags för att den långvariga politiska krisen börjar drabba Belgiens ekonomi. Tidigare har även en arbetsgivarorganisation och landets riksbank uttryckt samma oro.

Kommissionen uttryckte missnöje med att landet sedan valet har haft en expeditionsministär ledd av avgående premiärminister Guy Verhofstadt som varit oförmögen att fatta några politiska beslut.

Kung Albert II bad i måndags Verhofstadt att bilda en ny övergångsregering "för att ta hand om brådskande affärer".

Den fackliga ledaren Anne Demelenne vädjade på lördagen till politikerna:
- Det brådskar att ta itu med verkliga problem: köpkraft, sysselsättning samt att återvinna medborgarnas förtroende - i norr, i söder, i Bryssel.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Belgier i protest mot politisk kris"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu