"Lyckobringande" albiner mördas i Tanzania

Text: Magnus Andersson
Publicerad 11 juni 2008 23.30 Uppdaterad 13 juni 2008 20.17

Världen.
Tanzania. Den senaste tiden har minst nitton albiner mördats i Tanzania – flera av dem var barn. De har länge trakasserats för sin sjukdom. Nu jagas och mördas de för att deras kroppar och hud anses bringa tur och rikedom.

Tanzania är efter år av ekonomisk misär på väg mot en förändring. Flera statliga företag som tidigare drogs med olönsamhet har privatiserats och ekonomiska reformer har genomförts. Men förändringarna går långsamt: den ekonomiska tillväxten har inte kommit folket till godo och frustrationen växer bland de fattiga.


Ilskan har riktats mot en av landets mest utsatta minoritetsgrupper: albiner. Med blå ögon och vit hy sticker de ut i mängden. I vissa områden i Tanzania, främst på landsbygden och vid flodområden, är vidskepelsen stor. En del tror att albiner har magiska krafter och därför har deras hud och kroppsdelar blivit en gångbar valuta på en snabbt växande illegal marknad.


I maj i år satt 17-åriga Vumilia Makoey och åt middag med familjen när två knivbeväpnade män trängde sig in. Hennes mamma Jeme försökte hindra dem men övermannades.


Knivmännen amputerade Vumilia ovanför knäna och sprang iväg med hennes ben. Inne i hyddan förblödde 17-åringen och dog.


Kroppsdelarna och huden tros ge tur och säljs som lyckoamuletter. Det finns uppgifter om fiskare som vävt in albiners hår i sina nät. Det kritvita håret ska ge den stora fångsten.


Överfallen skakar Tanzania och har fått myndigheterna att agera.

– Det här cementerar uppfattningar om Afrika som vi försöker komma bort från, säger regeringens talesman Salvator Rweyemamu till New York Times.


President Jakaya Kikwete har berett plats i parlamentet åt Al-Shaymaa J Kwegyir, som är albino. Polisen kartlägger albinerna i landet för att kunna skydda dem. Hotade barn eskorteras till skolan.


Utnämningen och det utökade skyddet är en markering från president Kikwetes sida och en tydlig signal till den drabbade minoriteten om att de kan räkna med stöd.


Polisen har ingen förklaring till varför våldet har blossat upp just nu. En teori, som får stöd av forskare, är att de stigande matpriserna gör de hårt prövade invånarna desperata.

– Det här är inget nytt fenomen eller specifikt för Tanzania. Sådant här kan inträffa när något går snett i samhället. Man söker syndabockar, säger Stig Holmkvist, författare och dokumentärfilmare med mångårig erfarenhet av Tanzania, till Sydsvenskan.


Enligt uppgifter i tidningen The Guardian har jakten på albiner spridit sig till grannländerna Kenya och Kongo.

Albinism

Albinism är en ärftlig sjukdom som innebär att kroppen inte kan bilda pigment i hår och hud.

Det finns flera varianter av sjukdomen, som kan drabba bara ögonen eller huden, håret och öronen.

I Sverige drabbas omkring 1 per 20 000.

I Tanzania är motsvarande siffra 1 per 3 000.

Källa: Socialstyrelsen, New York Times.

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

100% är arga


Hur reagerar du på ""Lyckobringande" albiner mördas i Tanzania"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu