Ny regeringskris hotar Ukraina

Text: TT
Publicerad 3 september 2008 15.44 Uppdaterad 3 september 2008 15.44

Världen.
Ukraina riskerar återigen att försjunka i politisk kris, sedan president Viktor Jusjtjenkos parti beslutat att lämna regeringen. I bakgrunden finns de spända relationerna till Ryssland.

Kiev. Onsdagens beslutet, som träder i kraft om tio dagar, var ett svar på att parlamentet i tisdags godkänt ett antal lagar som begränsar presidentens makt. Bakom förslaget stod både den proryska oppositionen och premiärminister Julia Tymosjenkos parti.


Tymosjenko och president Jusjtjenko delar i grunden samma västvänliga politik, men rivaliteten mellan de båda är stor.


Fientligheten har spetsats till efter kriget mellan Ryssland och Georgien. Koalitionsregeringen har inte kunnat enas om ett uttalande om kriget och Jusjtjenko anklagar Tymosjenko för att stå på Rysslands sida, något hon förnekar.


Om inte Tymosjenkos och Jusjtjenkos partier lyckas bli sams har parlamentets ledamöter en månad på sig att forma en ny koalitionsregering.


Den forna sovjetrepubliken Ukraina, som vill inträda i EU och Nato, anses kunna bli nästa måltavla för Rysslands politiska ambitioner i regionen. USA:s vicepresident Dick Cheney är på rundresa i området och besöker Ukraina och Georgien i veckan för att visa USA:s stöd till länderna.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Ny regeringskris hotar Ukraina"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu