Den 27-åriga mamman dömdes fängelse i minst fem år och den 32-årige styvfadern till tolv år. Men han är redan dömd till livstid för ett sexbrott mot en tvååring. En inneboende hos paret ska sitta i fängelse minst tre år.
Hela Storbritannien upprördes över hur ett litet barn kunde misshandlas till döds under åtta månader.
Inför domstolen gjordes en chockerande rekonstruktion av alla skador som drabbat pojken: åtta brutna revben, bruten ryggrad, en avsliten fingertopp och med huvudet täckt av svullnader, blåmärken, blod och skabb. En tand som lossnat under misshandeln kan ha hindrat hans andning och slutligt dödat honom.
Kort före dödsfallet besöktes pojken av socialtjänsten och han träffade också en läkare, som inte såg några skador. Mamman, hennes pojkvän och en inneboende gjorde också vad de kunde för att dölja skadorna.
När de blev alllmänt kända så diskuterades de även i parlamentet.
0% är glada
0% är likgiltiga