WASHINGTON. Nya uppgifter påstår att underrättelseorganisationen CIA hade planer på att tillfångata eller mörda medlemmar i terrornätverket al-Qaida.
Härvan kring de hemliga planerna hos amerikanska underrättelseorganisationer får allt mer djupgående konsekvenser i USA. Tidningen Wall Street Journal skrev på måndagen att CIA i hemlighet utredde olika möjligheter att kidnappa eller mörda medlemmar i terrornätverket al-Qaida.
Planeringen sattes igång på förre presidenten George W Bushs order, direkt efter terrordåden den 11 september 2001, att ledande terrorister inom al-Qaida skulle tillfångatas.
Bland förslagen fanns idén att genomföra så kallade ”riktade mord”, med specialtränade CIA-agenter eller militära specialstyrkor. Riktade mord förbjöds dock av presidenten Gerald Ford redan på 1970-talet, och planerna lades ned efter ett halvår. Det uppgav tre tidigare källor som tidigare arbetat på CIA enligt tidningen.
Nuvarande CIA-chefen Leon Panetta stoppade all planering av liknande hemliga operationer i slutet av juni. Det är osäkert hur mycket pengar som lagts ned på projekten eller om CIA-agenter genomgått träning för uppdragen.
Planerna ”verkade hämtade ur en film, ungefär som att döda dem alla”, sade en av källorna till tidningen Wall Street Journal.
CIA ska ha avböjt att kommentera uppgifterna.
De många avslöjandena om planerade hemliga operationer har blivit ett politiskt dilemma för president Obama och hans regering. Förre vicepresidenten Dick Cheney anklagas för att ha mörklagt olika hemliga antiterrorprogram. Han har tidigare försvarat de hårda och kritiserade metoder som han ansågs krävdes för att hindra nya terrordåd.
Flera ledande demokrater är upprörda över den tidigare regeringens hemliga underrättelseoperationer och kräver att de utreds. Den ledande senatorn Dianne Feinstein, som är ordförande i senatens underrättelseutskott, konstaterade att antiterrorprogrammen var ”ett stort problem” och kollegan Richard Durbin – också han Demokrat – sade att hemlighetsmakeriet ”kunde vara olagligt”.
President Obama har velat undvika att inleda utredningar mot den förra regeringen. De politiska riskerna är stora att fastna i komplicerade juridiska spörsmål. Dessutom anses Obama vara tvungen att gå en försiktig balansgång, så att han inte kommer i kollisionskurs med de amerikanska underrättelsetjänsterna.
% är glada
% är likgiltiga