Tre män har befunnits skyldiga i vad som kallas Storbritanniens värsta terrorkonspiration i modern tid. De tre islamisterna planerade att 2006 döda tusentals människor genom att spränga flygplan i luften över Atlanten.
De åtalade förklarades på måndagen skyldiga av domstolen Woolwich Crown Court, rapporterar medier i London.
De tre männen dömdes redan för ett år sedan för förberedelse till mord. Därefter har dock rättegången gjorts om, sedan juryn den gången inte ansett sig kunna lämna något utslag om huruvida de tre kunde dömas för förberedelse till terrordåd, som åklagaren ville.
Omedelbart i samband med att männen greps sommaren 2006 infördes kraftigt skärpta säkerhetsregler på flygplatser världen över, vilket inledningsvis ledde till kaosartade scener och stora förseningar. Männens planer på att spränga flygplan med hjälp av flytande sprängmedel medförde även de hårdare regler för medtagande av vätskor ombord som fortfarande gäller.
Enligt åklagarna planerade männen att spränga sju flygplan samtidigt över Atlanten – på väg till San Francisco, Toronto, Washington, New York och Chicago. De åtalade har dock hävdat att de endast var ute efter en ”politisk markering” genom att skrämma folk på flygplatser med hjälp av mindre explosioner.
Vilka straff männen får meddelas vid ett senare datum.
% är glada
% är likgiltiga