Chatta om avlyssningsskandalen

Världen.
Sydsvenskans reporter Sara Assarsson har bott och arbetat som journalist i Storbritannien och hon chattade med läsarna om avlyssningsskandalen.

Här läser du chatten i sin helhet:

moderator: Hej och välkomna till chatten! Nu börjar vi.

Petter Naef: När vi läser om journalister som vågar sätta sig upp emot olika regimer såsom tex Kina eller i mellanöstern tycker vi de är otroligt modiga som bryter mot landets lagar för att om möjligt få fram sanningen. Varför är News of the World så hemskt, när de kanske kan avslöja oärliga makthavare i väst?
Sara Assarsson:

Det som framför allt har upprört folk är att News of the World använde illegala metoder för att få fram uppgifter om en försvunnen flicka, Milly Dowler, samt anhöriga till brottsoffer. Tidningarna som använt sig av de här metoderna har tyvärr varit mer intresserade av att exponera kändisars privatliv än maktmissbruk.


Rocky: Varför slog ingen av journalisterna larm? Rädda?
Sara Assarsson: Flera reportrar har berättat att avlyssning var "vardagsmat" på flera kvällstidningar. Att ingen slog larm tidigare beror nog på att de var rädda att förlora sina jobb.

Sarah: Hur mycket ansvar har Murdoch själv?
Sara Assarsson: Murdoch har det yttersta ansvaret för att News Internationals tidningar, The Sun och The Times, följer de lagar och pressetiska regler som finns.

Harald: Hur stor fråga är det för vanligt folk på gatan?
Sara Assarsson: Den här skandalen har verkligen upprört britterna, framför allt kopplingarna till polisen och landets politiska elit. För några år sedan skakades landet av turerna kring parlamentsledamöternas utgifter. Den här skandalen har spätt på misstron mot politiker, myndigheter och pressen.

Tove: Hur känns stämningen angående Cameron? Jag menar mest ute bland folket. Tror man att han är skyldig eller finns det en viss sympati för att han kanske inte visste om vad som hände?
Sara Assarsson: Det är många som tvivlar på att Andy Coulson inte kände till avlyssningen som vissa reportrar på News of the World ägnade sig åt, vilket naturligtvis ställer frågor om hur mycket David Cameron kände till. Sen har jag också hört personer försvara premiärministern som de menar handlade i god tro när han anställde Coulson som pressekreterare.

indy (utan hatt): 2 påståenden - rätt/fel?: a) uppmärksamheten av NOTW i Sverige beror på sommartorka och att svenska journalister läser engelska tidningar. b) svenska tidningar är själva medskyldiga genom att vara flitiga med att sprida stoff från t ex the sun.
Sara Assarsson: Uppmärksamheten kring avlyssningsskandalen beror inte på "sommartorka". Det här är en av de mest uppseendeväckande historierna i Storbritannien på länge, och en skandal som har uppmärksammats världen över. Det är ytterst ovanligt att en tidning går i graven under sådana omständigheter. Kopplingarna till polisen, politikerna gör historien ännu mer intressant. Sen har du nog en poäng i att svenska journalister hämtar mer information från brittiska (och amerikanska) medier än t ex tyska och franska.

Nils: Kan denna möjlighet att avlyssna också ha använts i till exempel Sverige? Journalister i olika länder borde väl hjälpa varandra och också tipsa om hur man bäst får veta det man inte borde veta...? Faktiskt riktigt märkligt om News of the World hade "ensamrätt" på förfarande.
Sara Assarsson: Jag har mycket svårt att tro att något liknande skulle kunna hända i Sverige. Däremot har det framkommit uppgifter som pekar på att telefonavlyssning är vardagsmat på fler tidningar än News of the World.

Uffe: Jag förstår inte riktigt att Murdoch skulle vara ansvarig för det inträffade. Slutar inte ansvaret vid "ansvarig utgivare"? Eller har de ett annat system i England?
Sara Assarsson: Murdoch har det yttersta ansvaret för att hans anställda följer den lagstiftning som finns. Mycket av kritiken mot News International handlar om dåligt ledarskap och en osund företagskultur.

moderator: Vi kör en avslutande fråga innan vi stänger dagens chatt.

Martin: Hej Sara! Varför berör skandalen enbart NOTW och inte exempelvis systertidningen The Sun? Är det troligt att detta skulle få sådan uppmärksamhet om det "enbart" var kändisar som var drabbade, och om ja, varför?
Sara Assarsson: Flera uppgifter pekar på att även andra tidningar, bland annat The Sun, använder illegala metoder för att komma över information. Redan för flera år sedan kom det fram att kändisar som Hugh Grant och Sienna Miller fått sina telefoner avlyssnade, men det var först när tidningen Guardian publicerade uppgifter om att News of the World lyssnat av och raderat meddelanden på den försvunna skolflickan Milly Dowlers telefon som historien verkligen fick fart. Den här skandalen hade nog inte fått lika mycket uppmärksamhet om det uteslutande handlat om kändisars privatliv.

moderator: Där avslutar vi chatten och tackar Sara Assarsson och er andra för deltagandet.

Fler artiklar om News of the World

Författare: Sydsvenskan
Publicerad 21 juli 2011 15.21
Uppdaterad 21 juli 2011 15.21

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu