Det ryktas om uppror

Världen.
Ett upprop på Facebook försöker mobilisera demonstrationer mot regimen i Syrien idag. På internet cirkulerar datum för protester i flera andra länder.

Facebookgruppen ”The Syrian revolution 2011” hade igår kväll närmare 14 000 medlemmar. Enligt uppropet ska demonstrationer mot Bashar al-Assads regim hållas i flera städer i Syrien på fredag och lördag, och utanför ambassader i bland annat Kanada, USA, Storbritannien, Nederländerna och Sverige.

Abdulhadi Khalaf på Centrum för Mellanösternstudier i Lund har själv fått mejl med uppropet. Men han tror inte det kommer att bli några stora protester i Syrien.

– Att varna säkerhetsstyrkorna innan på det sättet, är mycket möjligt i vissa stater. Man planerar till exempel något i Algeriet och i Bahrain. Men i Syrien kan jag inte tänka mig det. Brutaliteten är oerhört mycket större än i Tunisien eller Egypten, säger Abdulhadi Khalaf.

Facebook är förbjudet i Syrien sedan 2007. Men många kommer ändå åt forumet via proxy-servrer. Enligt rykten på Twitter kommer internettillgången i landet att brytas natten till idag.

– Folk i Syrien är väldigt rädda för staten och underrättelsetjänsten. Vi försöker genom Facebook att bryta den här rädslan, att uppmuntra dem att genomföra fredliga protester, utan våld, till och med utan att tala illa om presidenten, säger Fidda Aldin Issa, som bor i Sverige, till Al-Jazira.

Demonstationer i Syrien måste godkännas av regeringen. Förra helgen blockerade säkerhetsstyrkorna, enligt TT, en plats där en samling skulle hållas till stöd för demonstranterna i Egypten. I onsdags ska flera personer, enligt Al-Jazira, ha gripits under en stöddemonstration.

Syriens president Bashar al-Assad efterträdde sin pappa år 2000. Tidigare i veckan sa han i Wall Street Journal att Syrien är lugnt eftersom det finns en nära relation mellan styret och folket. Han lovade politiska reformer, bland annat större makt till fristående organisationer och en ny medielag.

– Det finns ingen ledare i någon av de här länderna som får något pris för att vara omtyckt, säger Abdulhadi Khalaf på Centrum för Mellanösternstudier.

– Det finns välgrundat missnöje, både ur ekonomisk och demokratisk synpunkt, men det är stor skillnad mellan att vara missnöjd och att vilja göra uppror. Det saknas en samlad opposition. Både far och son har lyckats splittra oppositionen och drivit de mest aktiva utomlands eller under jord, säger Abdulhadi Khalaf.

Demonstrationer

Efter händelserna i Tunisien och Egypten cirkulerar rykten på nätet om kommande protester:

4 februari: Syrien

12 februari: Algeriet

14 februari: Bahrain

17 februari: Libyen

20 februari: Marocko

Författare: Maggie Strömberg
Publicerad 4 februari 2011 12.57
Uppdaterad 4 februari 2011 12.57

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu