Det stormar kring presidenten

Världen.
Christian Wulff blev rasande på tidningen som rotat fram hans tvivel­aktiga ­affärer.

Han hotade chefredaktören med krig och journalisterna med åtal. Nu blåser det till storm kring presidenten, vars jobb är att vara oklanderlig och inte ställa till det. Här är fem av orsakerna:

1. Lånade av kompisar. I oktober 2008 fick Christian Wulff, som då var ministerpresident (regeringschef) i delstaten Niedersachsen, låna en halv miljon euro av sina goda vänner, företagarparet Egon och Edith Geerkens. För pengarna köpte han ett hus. Tillfrågad om sina privata band till näringslivet försäkrade Wulff senare för ett parlamentsutskott att han inte hade några som helst ekonomiska förbindelser med Geerkens.

2. Fick vrakpris av banken. Hösten 2009 beslöt Wulff att snabbt betala tillbaka Geerkens pengar. För detta tog han ett lån i Landesbank Baden-Württemberg (BW-banken). Lånet var på 520 000 euro och räntan unikt låg: mindre än halva den vanliga. Wulff fick pengar över, som han kunde investera på annat håll med god förtjänst.

3. Tackades för hjälpen. BW-banken vägrar berätta varför Wulff fick låna pengar nästan gratis. Men fyra månader tidigare hade ministerpresidenten räddat banken. BW-banken är Porsches ”husbank” och hotades av konkurs när biltillverkaren var i kris sommaren 2009. Wulff ordnade statliga pengar. Var det billiga lånet betalning för den hjälpen? Nu avslöjas också att Christian Wulff ofta lät sig bjudas på semestrar och gratisresor av näringslivet under sin tid som ministerpresident.

4. Ljög om räntan. Låne­affären avslöjades av Bild-Zeitung den 13 december 2011. Pressad på kommentarer hävdade Christian Wulff att han betalade vanlig marknadsränta på 3,62 procent. Sedan sprang han till banken. Först en vecka senare fick han denna räntesats.

5. Hotade journalister. När Wulff fick veta att Bild Zeitung tänkte skriva om hans låneaffärer hotade han tidningens chefredaktör Kai Diekmann med ”krig” om denne publicerade storyn. Hoten framförde en rasande Wulff på Diekmanns telefonsvarare den 12 december. De ansvariga reportrarna fick veta att presidenten tänkte åtala dem och chefredaktören och hans hustru anklagades för att ”ha gått över Rubicon”.

Det krigiska utfallet avslöjades på måndagen. ”Inte särskilt skickligt” medger en av presidentens rådgivare. Christian Wulff har i telefon bett Kai Diekmann om ursäkt. Han har också offentligt beklagat att han inte från början berättade om lånet från Geerkens.

Men nu vänder granskande journalister på varje sten längs presidentens livsväg. Att den tyske statschefen saknar makt gör egentligen bara saken värre. I detta ämbete betyder hedern mer än den politiska skickligheten.

Tänkbar utmanare till Merkel

Christian Wulff är 52 år. Han är kristdemokratisk politiker och utbildad jurist.

2003 till 2010 var han ministerpresident i Niedersachsen.

Räknades länge som tänkbar utmanare till förbundskansler Angela Merkel.

Valdes 2010 till Tysklands president, ett ämbete med enbart ceremoniella plikter.

Rubicon: Gränsflod i Romarriket. Den som korsar den har enligt ordspråket ingen återvändo.

Författare: Daniel Rydén
Publicerad 3 januari 2012 10.02
Uppdaterad 3 januari 2012 10.02

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu