Fängelse för försvar av regimkritiker

Världen.
Den iranska advokaten Nasrin Sotoudeh har dömts till elva års fängelse av en domare i Teheran. Hennes brott: hon har försvarat regimens kritiker i rättssalen.

Nasrin Sotoudeh är en av Irans mest ryktbara advokater och har i flera uppmärksammade rättegånga1r försvarat regimkritiker som kämpar för mänskliga rättigheter i den islamiska republiken.

Den 4 september 2010 arresterades hon, anklagad för att ha ”bedrivit propaganda mot staten”. Sedan dess har hon suttit i isoleringscell i Evin-fängelset i Teheran.

Hon har hunger­strejkat i två omgångar, först för rätten att få träffa sina två barn, därefter mot de lagar som gör det möjligt för regimen att summariskt döma sina kritiker till döden och långa fängelsestraff.

Nu har Nasrin Sotoudeh själv fått sin dom: fem års fängelse för att ha ”handlat mot statens säkerhet”, ytterligare fem år för att ha uppträtt utan hijab när hon gav en videofilmad intervju om ett par av sina dömda klienter, samt ett år för att ha propagerat mot regimen.

”Ett fruktansvärt rättsövergrepp” kommenterar organisationen ICHRI, den internationella kampanjen för mänskliga rättigheter i Iran.

– Detta är en rent politisk dom, med syftet att lamslå en av Irans ledande försvarare av de mänskliga rättigheterna, säger ICHRI:s talesperson Hadi Ghaemi till BBC. Nasrin Sotoudeh har inte brutit mot några lagar, utan har fängslats för att hon har värnat både iransk och internationell rätt.

En rad andra människorättsorganisationer kräver också att Nasrin Sotoudeh friges: Amnesty International, Human Rights Watch, Internationella juristkommissionen (ICJ), Internationella federationen för mänskliga rättigheter (FIDH), Iranska förbundet för försvaret av mänskliga rättigheter (LDDHI), The Union Internationale des Avocats och Världsorganisationen mot tortyr (OMCT).

Nasrin Sotoudeh

Född i Teheran 1963.

Tog juristexamen 1995 men tvingades vänta åtta år på att få praktiskera som advokat.

Arbetade i flera år som journalist med fokus på kvinnors rättigheter. Har varit juridiskt ombud för barn och kvinnor som utsatts för sexuella övergrepp.

Har försvarat flera av Irans ledande regimkritiker, särskilt efter protesterna mot fusk i presidentvalet 2009.

Är gift med Reza Khandan och mor till dottern Mehraveh, 11 år och sonen Nima, 3 år.

Dömdes den 9 januari till elva års fängelse.

Författare: Daniel Rydén
Publicerad 11 januari 2011 06.35
Uppdaterad 11 januari 2011 06.35

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu