Fem gripna på brittisk tabloid

Världen.
Fem personer anställda vid den brittiska tabloidtidningen The Sun greps i dag, skriver Londonpolisen i ett pressmeddelande.

Poliserna som gjorde gripandena ingår i specialstyrkan Operation Elveden, som utreder anklagelser om att journalister ska ha betalat poliser mutor i utbyte mot viss information.

Tidigare i dag hade åtta personer gripits som en del i utredningen, enligt Londonpolisen. Det var oklart om de fem The Sun-anställda ingick i denna grupp.

Enligt medieuppgifter var en av de åtta som greps ui dag anställd vid det brittiska försvarsdepartementet. Dessutom var en av de gripna polis och ytterligare en person uppgavs vara brittisk militär. Därmed har utredningen om affärsmetoderna inom mediemogulen Rupert Murdochs imperium vidgats dramatiskt, skriver nyhetsbyrån AFP.

Förra månaden greps fyra personer i samma utredning, också de anställda vid tabloiden The Sun. Tidningen fick då också sina redaktionslokaler genomsökta. Med lördagens insats har nu drygt 20 gripanden gjort i utredningen. I en annan parallell utredning, om hur medier har tjuvlyssnat på personer, har drygt 17 personer gripits.

Båda granskningarna har upphov i förra årets skandal runt tidningen News of the World.

Relaterade artiklar

Författare: TT
Publicerad 11 februari 2012 14.16
Uppdaterad 11 februari 2012 14.16

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu