FN ingriper i Libyen

Världen.
FN:s säkerhetsråd har sagt ja till en flygfri zon över Libyen. Enligt Frankrike kan militära insatser ske inom "några timmar".

Militära insatser mot Libyen kan komma att ske inom "några timmar" och Frankrike kommer att delta i dessa, sade den franska regeringens talesman Francois Baroin till radio RTL, uppger AFP. Samtidigt fortsatte Kaddafis styrkor under natten att beskjuta rebellfästet Misrata.

Enligt resolutionen ska "alla nödvändiga åtgärder" vidtas för att skydda civila mot Kaddafi, men inga utländska soldater ska sändas. Libyen reagerade på resolutionen genom att stänga det egna luftrummet och kommer

Tio länder röstade för resolutionen medan Ryssland, Kina, Tyskland, Brasilien och Indien lade ner sina röster. Tyskland förklarade att landet ser "avsevärda faror och risker" med en militär aktion mot Muammar Kaddafi. Utrikesminister Guido Westerwelle sade att tyska soldater inte kommer att delta i militära operationer i Libyen.

Diplomater har indikerat att flygattacker ledda av Storbritannien, Frankrike och USA kan vara nära förestående.

I Benghazi firade Kaddafis motståndare FN-beslutet med att skjuta i luften och skicka upp luftvärnsgranater. De gamla libyska flaggorna från kungatiden vajade från tak och fönster.

Kaddafi sade sig efter FN-beslutet ha ändrat taktik.

Militära insatser mot Libyen kan komma att ske inom "några timmar" och Frankrike kommer att delta i dessa, sade den franska regeringens talesman Francois Baroin till radio RTL, uppger AFP.

Enligt Baroin är syftet att "skydda Libyens folk och tillåta dem att gå hela vägen i kampen för frihet, vilket innebär att störta Kaddafi-regimen".

Han sade vidare att det inte rör sig om ockupation av landet, enligt Reuters.

Till CNN:s korrespondent i Tripoli sade Kaddafis son Saif al-Islam att den libyska ledningen "som en humanitär gest" har ändrat taktik kring Benghazi.

Armén ska inte längre gå in i staden för att, som tidigare sades, obarmhärtigt krossa allt motstånd. I stället ska soldaterna stanna utanför.

Timmarna före FN-beslutet sade Kaddafi i statlig tv att "förrädarna" ska jagas ut Benghazi och att inget förbarmande ska visas dem.

Strax efter FN:s beslut höll Libyens vice utrikesminister Khaled Kaaim presskonferens i Tripoli. Han sade då att regimen ska "behandla resolutionen positivt" och att armén ska skydda civila i hela landet.

Tillfrågad om det nu kan bli ett eld upphör svarade Kaaim svävande att "det kan bli så" men att det finns saker att reda ut först och att det kan ta lite tid.

Men Kaaim sade också att resolutionen visar en aggressiv attityd och är detsamma som en uppmaning till libyerna att döda varandra.

Uppgifterna går isär om hur snart FN-ländernas militära mobilisering kan inledas.

Franska diplomater sade att landet tillsammans med Storbritannien skulle kunna ha en militär insatsstyrka klar under fredagen, skriver Reuters.

Men företrädare för militären i Washington tvekar. Den högste generalen i USA, Norton Schwartz, sade på torsdagen att det kan ta upp till en vecka tills insatsen är i gång.

Staterna vid Persiska viken och medlemmarna i Arabförbundet har visserligen tillgång till örlogsfartyg och stridsflyg men de förefaller ha liten förmåga att förlägga dessa styrkor utanför sin region. Gulfstaterna är dessutom upptagna av krisen i Bahrain.

Några medlemmar i Arabförbundet, Förenade arabemiraten och Qatar, skulle kunna vara redo att delta i upprättandet av flygförbudszonen, uppger diplomater.

Italien är berett att ställa sina militärbaser till förfogande för att realisera resolutionens beslut, uppger en regeringskälla enligt Reuters.

I en resolution sade EU-presidenten Herman Van Rompuy och utrikeschefen Catherine Ashton att de välkomnar resolutionen och är redo att "uppfylla dess syfte inom sitt mandat och sin förmåga".

Egypten förser nu Libyens rebeller med vapen, det skriver Wall Street Journal. Detta ska vara det första bekräftade fallet av att ett utomstående land för in vapen till rebellerna i Libyen och ses enligt tidningen som den hittills starkaste indikationen på att arabvärlden menar allvar med att stödja rebellupproret mot Kaddafi.

Kaddafis son Saif al-Islam antydde på fredagem att en av de fyra journalisterna från The New York Times som försvunnit under oroligheterna i Libyen har gripits och kommer att släppas.

Enligt al-Islam ska soldater ha hittat journalisten när de intog staden Ajdabiya och gripit henne. Tack vare att hon är amerikan och inte europé kommer hon att släppas, sade han utan att nämna journalistens namn. Hennes öde är "inte mitt beslut", sade han vidare till ABC News.

Saif al-Islam har tidigare sagt att libyer är mer positivt inställda till amerikaner än till européer eller araber, då USA initialt motsatt sig militärt ingripande i Libyen.

Ryssland tänker inte delta i den militära operationen mot Libyen, enligt Rysslands generalstabschef Nikolaj Makarov.

– Nej, det är uteslutet, sade han enligt nyhetsbyrån Interfax.

Ryssland och Kina avstod från att rösta i FN:s säkerhetsråd, men använde inte sitt veto för att blockera resolutionen om ett flygförbud över Libyen.

Efter att resolutionen godkänts har än så länge Storbritannien, Frankrike, USA, Norge, Qatar och nu senast Danmark sagt att de planerar att stödja operationen. I det motsatta lägret har Kina, Tyskland, Polen, Australien och Ryssland indikerat att de inte tänker delta.

Mer:
>> Läs Tysklands motivering till att lägga ned sin röst
>> Se Frankrikes FN-representations samlade info om Libyen*
>> Se tv-kanalen AlJazeeras direktsändningar på engelska

New York Times: Interaktiv karta över läget i Libyen

Läs FN:s resolution ord för ord

Flygfri zon

En flygfri zon är ett territorium där alla eller vissa flyg förbjuds, ofta som ett sätt att begränsa möjligheterna till angrepp. Förslaget innebär att arabländer och andra skulle i samarbete få i uppdrag med FN skydda civila i landet.
Fler artiklar om Läget i Libyen

Författare: Sydsvenskan, TT
Publicerad 18 mars 2011 11.32
Uppdaterad 18 mars 2011 11.32

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu