Många räddade när färja sjönk

Världen.
En färja med många hundra personer ombord sjönk i morse utanför ön Sumatra i Indonesien. De allra flesta har kunnat räddas. Fyra personer har hittats döda och 292 personer har räddats, uppger den lokala sjöräddningen.

JAKARTA. En färja med många hundra personer ombord sjönk i morse utanför ön Sumatra i Indonesien, uppger polisen. De allra flesta har dock kunnat räddas.

Fyra personer har hittats döda och 292 personer har räddats, uppger den lokala sjöräddningen enligt AFP.

Dåligt väder rådde i området där både räddningsbåt och fiskebåtar arbetade med att rädda drabbade ur vattnet.
– Jag kan inte säga hur många som saknas. Fiskare har räddat 15 passagerare. Och räddningslaget har lyckats ge flytvästar till dem som ligger i vattnet. Jag tror att vi kommer att kunna rädda många av dem, sade en tjänsteman till AFP under räddningsinsatsen.

Färjan, Dumai Express, sjönk vid fyratiden på morgonen svensk tid och var på väg från ön Batam nära Singapore till Pekanbaru i provinsen Riau. Förlisningen skedde utanför ön Karimun. Färjan uppges inte ha varit överlastad.
– Båten sjönk sannolikt till följd av kraftigt regn och stora vågor, säger polistalesmannen Boy Herlambang till AFP.

Indonesiens 234 miljoner invånare är utspridda på 17 000 öar och är beroende av ett stort färjenät, som är känt för bristande säkerhet. I januari dödades över 330 människor när en färja sjönk utanför ön Sulawesi.

Författare: TT
Publicerad 22 november 2009 14.35
Uppdaterad 22 november 2009 14.35

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu