Två nordiska statsministrar, Norges Jens Stoltenberg och Danmarks Helle Thorning-Schmidt, båda socialdemokrater, kommer att hålla tal.
Bland övriga talare finns Eskil Pedersen, ledaren för socialdemokratiska ungdomsförbundet AUF och LO-ordförande Roar Flåthen.
Tusentalet besökare väntas till ön under den 22 juli.
– Det har funnits en stark önskan att AUF ska kunna samlas på Utöya på ettårsdagen för att minnas våra vänner, vara tillsammans och för att markera allt det viktiga som Utöya står för. AUF kommer därför att högtidlighålla Utöyadagen 2012 både med dem som var på Utöya den 22 juli i fjol men också med alla andra som är en del av vår gemenskap, bland dem alla våra nya medlemmar, säger Pedersen till NTB.
Senare på dagen kommer ön också att hålla öppet för alla anhöriga till dem som var på Utöya och andra berörda.