Möjligt stimulanspaket i euroländer

Världen.
På söndagen möttes euroländernas ledare i Paris för att diskutera motmedel mot finanskrisen. Uppgifter pekar på att länderna kommer att diskutera ett paket efter brittisk förebild.

STOCKHOLM. Eftermiddagens möte mellan de 15 euroländernas ledare i Paris ses av många som sista chansen att åstadkomma trovärdiga motmedel mot finanskrisen innan marknaderna öppnar igen på måndag. Helgens möten med företrädare för G7 och G20 har inte resulterat i tillräckligt konkreta utfästelser för att lugna panikslagna investerare, enligt analytiker.

Men så blir det inte den här gången, lovar Frankrikes finansminister Christine Lagarde.

– Jag kan försäkra er: Ni kommer inte att bli besvikna och det kommer att vara detaljerat. Vi behöver gemensamt få till någon form av stimulanspaket, sade Lagarde i Washington.

Inga detaljer om mötet är kända, men uppgifter pekar på att länderna kommer att diskutera ett paket efter brittisk förebild. Det skulle innebära att stater går in med ägarkapital i utsatta banker och ställer garantier för lån mellan finansinstitutioner. Hoppet är att tillflödet och den nya tryggheten ska få igång de bottenfrusna kapitalflödena igen.

Storbritannien, som inte är ett euroland, deltar således inte i mötet, men president Sarkozy träffar premiärminister Gordon Brown före mötet. Sarkozy sade att han ville koordinera en plan så mycket som möjligt.

”Jag åker till Paris för att övertala andra europeiska länder att anta det heltäckande angreppssätt vi har antagit i Storbritannien”, skrev Brown i en artikel i Sunday Mirror.

Fler artiklar om Finanskrisen

Författare: TT
Publicerad 13 oktober 2008 08.03
Uppdaterad 13 oktober 2008 08.03

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu