Antalet kvinnor som dör i barnsäng har halverats på 20 år. Men fortfarande dör nästan 800 kvinnor om dagen i samband med förlossningar, och millenniemålet kommer inte att uppnås, skriver FN-organet UNFPA.
Mellan 1990 och 2010 sjönk mödradödligheten från över 543 000 per år till 287 000, en nedgång med 47 procent, förklarar UNFPA i en rapport som släpptes på onsdagen.
Trots den starkt positiva trenden är siffrorna tragiska. De innebär 800 dödsfall varje dygn, eller ett varannan minut – oftast i onödan.
"99 procent av mödradödligheten sker i u-länder. Större delen hade kunnat undvikas med beprövade metoder", heter det i FN-organets rapport.
Det handlar om så enkla saker som att tillgång till preventivmedel sänker antalet oönskade graviditeter. I östra Asien, där statistiken är som positivast, har 84 procent tillgång till p-medel. I Afrika söder om Sahara är siffran 22 procent.
I kraft av sin storlek är Indien dock värst i dödsstatistiken, 56 000 döda i förlossningskomplikationer varje år. Nigeria är tvåa med 40 000, och tillsammans står de två länderna för en tredjedel av världens mödradödlighet.
Ett av FN:s så kallade millenniemål är att få ned mödradödligheten med 75 procent till 2015.