Annons:
söndag 19 maj 2013
Annons:

Nytt auktionsrekord för Skriet

Världen.

Den norske konstnären Edvard Munchs Skriet klubbades för 107 miljoner dollar på Sotheby's i New York. Målningen blev därmed den dyraste som någonsin sålts på en auktion.

Annons:

– Vi har haft många kända verk hos oss genom åren, men det är inte ofta vi har en kändis som den här. Skriet, som efter Mona Lisa är det mest kända konstverket i världen, sade Simon Shaw, chef för modern konst vid Sotheby's, till NTB.

Sju personer deltog i den spännande budgivningen och det hela var över på tolv minuter. Vem som köpt tavlan är inte känt, men budet lades på telefon.

För köparen slutar notan för den norska konstskatten med 12 procent i provision på svindlande 119,9 miljoner dollar, drygt 800 miljoner kronor.

Det tidigare auktionsrekordet för konst hölls av Pablo Picassos målning Naken, gröna löv och byst, som 2010 gick för 106,5 miljoner dollar. Världens dyraste målning hittills är däremot av Paul Cézanne. Den köptes privat av kungafamiljen i Qatar förra året för inte mindre än 250 miljoner dollar.

Skriet såldes av norrmannen Petter Olsen, vars far var vän till Munch. Målningen har varit i familjens ägo i över 70 år.

Annons:
63 läsare har reagerat på denna artikel.

26% är glada"

19% är likgiltiga"

25% är nyfikna

28% är arga


Hur reagerar du på "Nytt auktionsrekord för Skriet"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: TT-NTB
Publicerad 3 maj 2012 04.12
Uppdaterad 3 maj 2012 09.06

Annons:
Världen
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

"Jag är nog lite osportslig"

Poddradio. Maria Gretzer om ridsport i veckans sportcast.

Toppnyheterna just nu