Oro inför Ahmadinejads tal

HAAG/CANBERRA. Flera västländer bojkottar FN-konferensen om rasism i Genève. Nya Zeeland, USA, Australien, Kanada, Israel, Italien, Polen och Nederländerna har meddelat att de inte tänker delta.

Den nederländske utrikesministern Maxime Verhagen förklarade att flera länder som han inte anser respekterar grundläggande mänskliga rättigheter försöker ta över konferensen ”för att ställa religionen framför mänskliga rättigheter, försöka hindra yttrandefriheten och motarbeta försöken att stoppa diskrimineringen av homosexuella samt sätta Israel ensam på de anklagades bänk”.

FN-chefen Ban Ki-Moon sade att han är djupt besviken över avhoppen från FN:s rasismkonferens när han öppningstalade i Genève på måndagen.

– Jag beklagar att vissa har valt att stå vid sidan. Jag hoppas att de inte kommer att göra det länge, sade Ban, som kallade utkastet till slutdeklaration ”noga avvägt”.

– Vi talar om att finna en ny enighet, som tiden kräver. Ändå förblir vi svaga och splittrade och fast i gamla vanor.

Irans kontroversielle president Mahmoud Ahmadinejad, som har avfärdat Förintelsen som en myt, är på plats i Genève och talar senare under måndagen.

– Sionisternas ideologi och regim är rasismens fanbärare, sade Ahmadinejad i söndags enligt statlig iransk tv.

– De plundrar länders rikedomar genom att dominera världens maktcentra och har skapat ett tillstånd där inget kan sägas om detta ondskefulla fenomen.

Israel har avfärdat FN-konferensen som en ”tragisk fars”.

Japan och Danmark däremot meddelar att länderna tänker delta, men liksom Sverige på ambassadörsnivå. Det är Hans Dahlgren, chefen för Sveriges representation vid FN i Genève, som kommer till mötet. Han är beredd att omedelbart lämna FN-konferensen om det blir skandal och för Sverige oacceptabla saker sägs eller görs. Det säger utrikesminister Carl Bildt.

– Då är vi beredda att ompröva.

TT: Lämnar Sverige då lokalen?

– Ja, det gör vi, absolut. Detta är ett ställningstagande som omprövas hela tiden löpande. Och jag har nära samråd med mina EU-kollegor, inte minst Frankrike och Storbritannien och med ordförandeskapet, säger utrikesministern.

Frankrikes utrikesminister Bernard Kouchner säger att de europeiska staterna kommer att lämna FN-konferensens om rasism i Genève om Irans president Mahmoud Ahmadinejad gör antisemitiska uttalanden under mötet, rapporterar AFP.

– Vi måste vara mycket tydliga, sade Kouchner till radiokanalen France Info.

– Om han yttrar rasistiska eller antisemitiska anklagelser lämnar vi rummet omedelbart.

Författare: TT
Publicerad 20 april 2009 15.10
Uppdaterad 20 april 2009 15.10

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu