Över 100 ihjälfrusna i Ukraina

Världen.
I Ukraina beräknas de senaste dagarnas europeiska vinterkyla ha tagit över 100 människoliv. I Polen har 37 människor frusit ihjäl. Temperaturerna ligger på flera håll i Östeuropa på runt 30 minusgrader.

Så sent som i torsdags stod Ukrainas dödssiffra på 63. De flesta döda är fattiga som hittas utomhus.

Även i Polen stiger antalet offer snabbt. Där hittades enligt polis åtta döda natten till fredagen, så att det totala antalet den senaste veckan är uppe i 37.

Temperaturerna ligger på flera håll i Östeuropa på 30 minusgrader eller ännu lägre.

Även i Rom har snön börjat falla – en extremt ovanlig företeelse i den italienska huvudstaden. Ett snötäcke på omkring fem centimeter har lagt sig över stadens förorter. Detta ser ut att bli första gången på 15 år som snön legat kvar en hel dag.

I Piemonte i landets norra delar har temperaturerna sjunkit till minus 30 grader. Den av snöfallet strandsatta tågtrafiken har åter börjat rulla i hela landet, men italienska myndigheter uppmanar bilförare att undvika centrala Italien eftersom snöfallet orsakar bilköer på många motorvägar.

Författare: TT
Publicerad 3 februari 2012 12.43
Uppdaterad 3 februari 2012 12.43

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu