Rederi beväpnar sig mot pirater

Världen.
Även svenska fartyg ska tillåtas att ha beväpnade vakter ombord, föreslås i en utredning. Men Sjöbefälsförbundet är starkt kritiskt till utredningsförslaget.

"Sjöröveriverksamheten i Adenviken och Indiska oceanen är ett mycket allvarligt problem som växt betydligt under senare år. Piraterna har utvecklat sin verksamhet, som nu bedrivs nästan industriellt", heter det i en promemoria daterad i onsdags.

Sveriges Redareförening är positiv till förslaget.

– Jag tror att det är nödvändigt med tanke på hur omständigheterna är för sjöfarten just nu i de här områdena, säger vd Håkan Friberg till TT.

– Det är viktigt att vi får en klarhet om den legala situationen för att kunna se till att vi kan göra vår sjöfart säker, och framför allt för våra besättningar givetvis. Och vi har ju själva delvis initierat den här utredningen.

Men Sjöbefälsförbundet är starkt kritiskt till utredningsförslaget.

– Vi vill inte ha beväpnade vakter på fartyg. Det är ett otyg, säger Christer Themnér, vd på Sjöbefälsförbundet, till TT.

Han har också tagit del av regeringskansliets utredning kring beväpnade vakter på fartyg.

– Om det är så att det ska accepteras måste man ställa ordentliga kvalitetskrav, krav på pålitlighet och kunnighet. Det går inte att sätta vilka legosoldater som helst på detta.

– Jag tycker att det blir besvärligt, att det ligger i gränslandet för vad man har rätt att göra, säger Mats Utas, chef för Afrikaprogrammet på Försvarshögskolan, till TT.

Han anser att det är fel att ta till samma metoder som piraterna.

– På det här sättet skyddar man sig mot piraterna, men man använder samma typ av våld som de använder sig av vilket är problematiskt, säger han och understryker att det måste finnas andra sätt för att skydda båtarna:

– Det här rör sig om enorma fartyg. Det ska inte behöva vara möjligt att borda dem med den typen av små båtar som piraterna använder.

Ett alternativ är att helt undvika de utsatta rutterna.

– Att beväpna sig är inte det enda sättet. Att åka andra vägar är inte ett alternativt ekonomiskt, men naturligtvis går det att göra så, säger Utas.

Författare: TT
Publicerad 1 juli 2011 19.18
Uppdaterad 1 juli 2011 19.18

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu