Religiösa porrsurfar mest

Världen.
Konservativa och religiösa i USA porrsurfar mer än andra. De flesta porrkonsumenterna finns i mormonstaten Utah.

I de delstater som har lagar mot homosexuella äktenskap slukar medborgarna 11 procent mer porr på nätet än övriga. Det visar en genomgång av en av de större amerikanska porrsajternas kunder 2006 och drygt två år framåt.

Medan 5,4 av 1 000 hushåll köpte porrabonnemang i Utah var motsvarigheten 1,92 hushåll av 1000 i den minst porr­sugna delstaten Montana.

Ingen gigantisk skillnad, men tydlig, konstaterar forskaren Benjamin Edelman på Harvard Business School i senaste numret av Journal of Economic Perspectives.

Han fick tillgång till porrföretagens uppgifter om köptillfälle och postnummer. Efter att ha justerat siffrorna efter tillgång till bredband – närmast nödvändigt för dem som ser film på nätet – och befolkning var bilden klar.

Sambanden var tydliga när det till exempel gällde hur delstater röstade i presidentvalet. Av de tio delstater där flest köpt nätporr röstade åtta på John McCain i presidentvalet. Bland de tio minst porr­köpande staterna röstade sex på Barack Obama.

Tongångarna i debatten kring studien är att resultatet inte är helt överraskande, men förbryllande.

Studien visar också självklara samband mellan graden av porrkonsumtion och skilsmässor (mer porr) respektive giftermål (mindre porr), liksom att folk i tätorter och på orter där det finns högskolor och universitet porrsurfar mindre.

Utah, där 70 procent av invånarna är mormoner, hade alltså de högsta porrköpssiffrorna. Men religiositeten hade faktiskt en annan påtaglig påverkan på porrköpandet. I de mest religiösa regionerna tecknades färre porrabonnemang på söndagar.

Författare: Ulf Törnberg
Publicerad 6 mars 2009 11.27
Uppdaterad 6 mars 2009 11.27

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu