Serbien möjligt EU-kandidatland 2009

Världen.
Serbien kan bli kandidatland till EU nästa år, förklarade EU-kommissionens ordförande Barroso i dag efter att mött den serbiske presidenten Boris Tadic. Men Serbien vägrar fortfarande erkänna Kosovo.

BRYSSEL. Det är möjligt att Serbien kan få kandidatstatus 2009 . . . men det är inget löfte, det beror på Serbien och det beror på olika förhållanden inom EU, sade Jose Manuel Barroso i Bryssel i dag.

Från serbisk sida har regeringen haft som mål att nå kandidatstatus redan under 2008. Förhoppningen var att gripandet av den misstänkte bosnienserbiske krigsförbrytaren Radovan Karadzic i juli i år skulle glänta rejält på dörren till EU. Men Karadzics vapendragare Ratko Mladic befinner sig fortfarande på fri fot och från EU-håll är det sagt att man tänker avvakta besked från åklagarna i krigsförbrytartribunalen i Haag om Serbien verkligen samarbetar. Först därefter kan nya steg mot serbiskt medlemskap tas.

– Serbien kommer att göra allt för att skynda på denna process . . . vi kommer fortsätta vårt samarbetet med Haagtribunalen, förklarade Boris Tadic för journalister efter mötet med Barroso.

Tadic betonade dock att Serbien inte var berett att erkänna Kosovos självständighet, något som flertalet EU-länder krävt om ett serbiskt medlemskap ska bli aktuellt.

– Kosovos framtida status och Europas integration av Serbien är två helt skilda frågor, slog den serbiske presidenten fast.

Författare: TT
Publicerad 3 september 2008 19.30
Uppdaterad 3 september 2008 19.30

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu