Annons:
söndag 19 maj 2013
Annons:

Svensk åter inför domstol

Köpenhamn.

Den svensk-bahrainske aktivisten har åter ställts inför rätta i Bahrain. Svensken och en dansk aktivist ingår i en grupp på 13 personer som nu får sina tidigare domar omprövade.

Annons:

Den svensk-bahrainske aktivisten och hans meddömda har åter ställts inför rätta i Bahrain.

Den hungerstrejkande danske medborgaren fick föras in i rullstol.

Svenskn och dansken ingår i en grupp på 13 personer som nu får sina tidigare hårda domar omprövade i en civil domstol.

Fallet är kopplat till förra årets revolt mot kungahuset i gulfstaten. Det räckte med att gruppen manade till regimskifte för att den skulle dömas av en militärdomstol.De båda dömdes till livstids fängelse.

Dansken har hungerstrejkat i över 100 dagar. I början av maj fördes han till ett militärsjukhus där han tvångsmatats. Hans advokater trodde först inte att han skulle kunna närvara då han är i mycket dåligt skick. Men åtföljd av tre sjuksköterskor och en läkare tog sig den rullstolsbundne fången till rättssalen, där han kallade sin fångenskap för "ett brott".

– För att rättegången ska bli rättvis måste de göra om den från början. Men de gör de inte nu. Samma vittnesmål från militären kommer att användas igen, säger Mohammed al-Maskati, ordförande för Bahrain Youth Society for Human Rights, för TT.

Annons:
Annons:

Författare: TT
Publicerad 22 maj 2012 16.59
Uppdaterad 22 maj 2012 17.00

Annons:
Världen
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

"Jag är nog lite osportslig"

Poddradio. Maria Gretzer om ridsport i veckans sportcast.

Toppnyheterna just nu