Ephrahim Isaac, ordförande i Etiopiens äldreråd, berättade i en intervju som sändes för ett par dagar sedan i etiopisk tv att han talade med landets nyligen avlidne premiärminister, Meles Zenawi, före hans död.
– Premiärministern jobbade väldigt mycket för fred. I vår sista diskussion om att frige fångar, några journalister från Sverige, sa han: återkom i september inför nyåret, eftersom det då är en tradition att de här människorna kan bli fria, ska Ephrahim Isaac ha sagt enligt SVT.
SVT:s utsända rapporterar att sammanlagt 1 900 fångar ska friges i samband med det etiopiska nyåret som infaller på tisdag. Enligt en etiopisk källa är det sannolikt att de svenska journalisterna Johan Persson och Martin Schibbye finns bland dem.
Martin Schibbyes fru Linnéa Schibbye Steiner säger till Aftonbladet att hon inte vill ta ut något i förskott.
– Jag håller mig still i båten. Det är väldigt psykiskt påfrestande att kastas fram och tillbaka, men det är klart att jag hoppas, säger hon.