Upptrappade luftstrider i Libyen

Världen.
Storbritanniens utrikesminister William Hague anlände på lördagen till rebellfästet Benghazi i Libyen, efter att Nato för första gången använt brittiska och franska stridshelikoptrar i intensiva luftstrider.

Enligt brittiska UD ska Hague ha överläggningar med ledaren för rebellrörelsen Abdul Jalil, rapporterade nyhetsbyrån AFP.
– Vi är här av en huvudsaklig anledning – att visa vårt stöd med det libyska folket och med det Nationella libyska rådet, som är den legitima representanten för Libyens folk, förklarade Hague i ett uttalande.

Nato inledde under lördagen intensiva flygattacker mot Tripoli och stadens östra förorter. Åtminstone sex starka explosioner hördes från stadens centrala delar tidigt under kvällen.

Brittiska Apachehelikoptrar och franska Gazellehelikoptrar användes för första gången över Libyen. Helikoptrarna ger Nato en större flexibilitet när det gäller att spåra Gaddafi-trogna styrkor som avsiktligt attackerar civila och försöker gömma sig i tättbefolkade områden, skrev militäralliansen i ett pressmeddelande.

Stridshelikoptrarna attackerade och förstörde två militära installationer, en radaranläggning och en beväpnad vägspärr.

Nato har sedan mars bombat mål som tros kunna vara kopplade till Moammar Gaddafi.

Författare: TT
Publicerad 4 juni 2011 22.41
Uppdaterad 4 juni 2011 22.41

Världen
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu