Socker fara för hjärtat

Hälsa.
Hög sockerkonsumtion kan väsentligt öka risken för att drabbas av hjärt- och kärlsjukdomar, enligt en svensk studie som bygger på analyser av 4 301 personer.

I studien, som publiceras i British Journal of Nutrition, hade personerna som åt mest socker sämre blodfetter. Däremot påverkades inte blodfetterna av hur mycket fett personerna konsumerade.

Resultaten bekräftar också att måttliga mängder alkohol är bra för hjärta och blodkärl.

Svenskarnas konsumtion av socker har legat relativt konstant sedan 1980. Siffran varierar mellan 37–45 kilo per person och år, enligt Jordbruksverkets statistik. Det senaste mätvärdet är från 2009 då vi konsumerade totalt 40 kilo socker och sirap per person.

Däremot har konsumtionsmönstret ändrats. I dag konsumerar vi mindre rent socker, men betydligt mer av förädlade produkter som godis och läsk. 2009 åt vi 15 kilo choklad- och konfektyrvaror per person – en ökning med 54 procent jämfört med 1980. Under samma period trefaldigades konsumtionen av läsk, cider och liknande drycker, från knappa 30 liter till 91.

Författare: TT
Publicerad 25 oktober 2011 18.00
Uppdaterad 25 oktober 2011 18.00

Mest läst på Hälsa
Hälsa
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu