Superbröd ger effekt under lång tid

Hälsa.
Bröd av hela kokta korn har en långsam, gynnsam blodsockerprofil i sig. Men brödet har också en annan, fascinerande effekt.

– De fibrer som finns i brödet hjälper kroppen att reglera blodsockret även efter nästa och nästa måltid, berättar Elin Östman, livsmedelsforskare.

Hon har i sin forskning undersökt hur blodsockerhalterna påverkas av olika sorters mat – främst olika fullkornsprodukter, som alla innehåller olika typer av icke nedbrytbara kostfibrer.

– Dessa kostfiber hamnar i tjocktarmen. Under nedbrytningsprocessen bildas vissa fettsyror, som sedan går ut i blodet. Där tycks det som om de hjälper till med regleringen av blodsockret, berättar Elin Östman.

Alltså: en blodsockersänkande effekt, via tarmsystemet. Detta är en viktig upptäckt – framför med tanke på att det är just blod­socker­svängningarna som ligger bakom många av medicinska problem som drabbar dia­betiker.

– Faktum är att mer och mer forskning pekar på tjocktarmens stora betydelse för hälsan. Fungerar tjocktarmen gynnas immunförsvar, blodsockerreglering och hanteringen av allergiframkallande ämnen, säger Elin Östman.

Författare: Eskil Fagerström
Publicerad 12 oktober 2008 17.57
Uppdaterad 13 oktober 2008 01.30

Mest läst på Hälsa
Hälsa
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu