Två jordliknande planeter funna

Vetenskap.
Astronomer har med rymdteleskopet Kepler upptäckt två planeter ungefär lika stora som jorden som cirklar kring en solliknande stjärna utanför vårt solsystem. Planeterna har en bergig sammansättning som liknar jordens.

Astronomer har med hjälp av rymdteleskopet Kepler upptäckt två planeter ungefär lika stora som jorden som cirklar kring en solliknande stjärna utanför vårt solsystem.

Fynden rapporteras hos tidskriften Nature på nätet.

En av planeterna, Kepler-20f, är bara tre procent större än jorden. Den andra, Kepler-20e, är 13 procent mindre, något mindre än Venus, rapporterar astronomer vid Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, skriver AFP.

Planeterna bedöms ha en bergig sammansättning som liknar jordens, men de cirklar så nära sin stjärna, Kepler-20, att den extrema värmen tros utesluta liv på någon av dem. Den större tillryggalägger ett varv runt sin sol på 19,5 dygn och kan ha en tjock atmosfär bestående av vatten och vattenånga, den mindre gör varvet på bara 6,1 dygn.

253 läsare har reagerat på denna artikel.

30% är glada"

4% är likgiltiga"

59% är nyfikna

5% är arga


Hur reagerar du på "Två jordliknande planeter funna"?

Författare: TT
Publicerad 21 december 2011 05.49
Uppdaterad 21 december 2011 05.49

Vetenskap
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu