Vi har förtydligat vår personuppgiftspolicy. Vill du veta mer om hur vi hanterar personuppgifter och cookies - läs mer här.
Hälsa & Motion

Motionslopp i Skåne 2016

Här är en lista med länkar till skånska lopp.

Saknar du något lopp? Mejla till halsa@sydsvenskan.se.

2016

LÖPNING:

Bild: Bild: Vegard Grøtt
JANUARI:
9/1: Stora Blå Night run, Båstad – 7 km mörkerlopp – RESULTAT
23/1: Malmö indoor, Malmö – 3 km och 400 m – RESULTAT
FEBRUARI:
6/2: The Gax training pass, Lund – 50 km – RESULTAT
7/2: The Winter Cross Run, Tomelilla – 7,6 och 4 km – RESULTAT
MARS:
5/3: Åhus Trailrun, Åhus – 10 och 5 km – RESULTAT
6/3: Stävie trail, Furulund – 13 och 6,5 km – RESULTAT
11/3: The Gax urasunti epiphany, Lund – 160,9 km (medsols) – RESULTAT
12/3: MAXI-löpet, Bromölla – 10 och 5 km – RESULTAT
13/3: Seedningslopp till Göteborgsvarvet, Helsingborg – 10 km – RESULTAT
19/3: Höörsloppet Hejda hungern, Höör – 12,6, 6,3 och 3,2 km
19/3: Söderåsens halvmara, Ekebo – halvmara och 12,2 km
26/3: Malmö runt påskafton, Malmö – 30 km
27/3: Sydkusten marathon, Falsterbo – maraton
APRIL:
2/4: Göingefejden trailrun, Dönaberga– 10 och 5 km – RESULTAT 5 KM, RESULTAT 10 KM
8/4: Kullamannen Twilight trail, Mölle – 9 km – RESULTAT
9/4: Kullamannen trail svart XL, Kullen – 14–17 km – RESULTAT
16/4: Spring Trail Sparbanken Syd, Christinehof – 47, 21 och 10 km – RESULTAT
16/4: Heleneholms Marathon, Malmö – hel- och halvmara, 10 km – RESULTAT
23/4: Skrylleloppet, Södra Sandby – 10 och 5 km – RESULTAT
24/4: Kristianstad trail på våren, Kristianstad – 25 och 12 km
30/4: Sydkustloppet, Trelleborg – halvmara – RESULTAT
MAJ:
1/5: Mellbrisloppet, Helsingborg – 10, 5 och 2,5 km
1/5: RISEN-loppet, Genarp – 10,7 och 5 km – RESULTAT
1/5: Big run, Simrishamn – 108 km, löparstafett mellan Simrishamn och Malmö i 5-kilometersträckor
2/5: Vårruset, Malmö – 5 km – RESULTAT
7/5: Humlestafetten, Bromölla – olika långa sträckor mellan 2,6 och 8,1 km – RESULTAT
7/5: Lärkesholmsloppet, Örkelljunga – 14, 7, 4,5 och 2,5 km
7/5: Spring MOT cancer, Kristianstad – 5 och 1,2 km
14/5: Lundaloppet, Lund – 10 och 5 km – RESULTAT
14/5: Springtime, Helsingborg – 10 och 5 km – RESULTAT
14/5: Vittsjön runt, Vittsjö – 10 och 5,8 km
15/5: Hässleholms tjejmil, Hässleholm – 10 km
17/5: Blodomloppet, Malmö – 10 och 5 km – RESULTAT
20/5: Nattaloppet, Södra Sandby – 5 km
26/5: Run 4x4, Malmö – stafett 4 x 4 km – RESULTAT
26/5: St Hans Extreme, Lund – 10 och 5 km – RESULTAT
26/5: Tjejloppet original, Kristianstad – 5 och 2,5 km
28/5: The color run, Lund – 5 km
28/5: Hanaskog runt, Hanaskog – 10, 5 och 3 km – RESULTAT
28/5: Änglamilen, Ängelholm – 10 och 5 km – RESULTAT
28/5: Vegoloppet, Dalby – 12, 6 och 3 km – RESULTAT
28/5: Run for diversity, Malmö – 5 km
31/5: Tjejknäcken, Simrishamn – 5 km
JUNI:
5/6: Hildesborgsloppet, Landskrona – 7,3 och 3,2 km – RESULTAT
6/6: Bjerredsloppet, Bjärred – 10 och 5,6 km
6/6: Båstadloppet, Båstad – 10 och 5 km – RESULTAT 10 KM, RESULTAT 5 KM
11/6: Malmöloppet, Malmö – 10 km – RESULTAT
18/6: Klövern Milen, Båstad – 10 km – RESULTAT
26/6: Blentarpsmilen, Blentarp – 10 och 4 km – RESULTAT
JULI:
1/7: Startskottet, Kristianstad – 10 och 5 km – RESULTAT INDIVIDUELLA, RESULTAT LAG
1/7: Båstad Citychallenge, Båstad – 10, 5 och 2,5 km – RESULTAT
2/7: Båstad Marathon, Båstad – hel- och halvmara, stafett – RESULTAT
3/7: Bjäre Trailchallenge, Båstad – 15 och 8 km – RESULTAT
3/7: Gylleboloppet, Gyllebo – 8 och 4 km – RESULTAT
5/7: Kullaloppet, Simrishamn – 11 och 5,2 km – RESULTAT
6/7: Hörby marknadslopp, Hörby – 12,6, 6,1 och 3,4 km – RESULTAT
11–13/7: Österlen trailrun, Ravlunda – 10 och 5 km
12/7: Wallanderloppet, Ystad – 6 och 3 km – RESULTAT
21/7: Österlen Green Run, Tomelilla – 9+ och 4+ km – RESULTAT
23/7: Full Moon Race, Haväng/Ravlunda – 80,5 km
23/7: The Gax 100 miles, Ystad – 161,9 km – RESULTAT
23/7: Vikenv*rv*t, Viken – valfri längd
29/7: Sankt Olofs-loppet, Sankt Olof – 9,2 och 4,7 km – RESULTAT
30/7: Bjäre Trail Run, Båstad – 50, 30 och 15 km
AUGUSTI:
6/8: Pålsjöterrängen, Helsingborg – 10 och 5 km – RESULTAT
12/8: Trans Scania, Bjärred – 246 km – RESULTAT
13/8: Kåsebergaloppet, Kåseberga – 10 och 5,3 km – RESULTAT
13/8: Klåveröd trail, Klåveröd – 10 och 5 km – RESULTAT
20/8: Veberödsrundan, Veberöd – halvmara och 7 km – RESULTAT
24/8: Orderinvestloppet, Knislinge – 3,7 och 7 km – RESULTAT
27/8: Midnattsloppet, Malmö – 10 km – RESULTAT
27/8: Citadelloppet, Landskrona – 10 och 5 km – RESULTAT
27/8: Trelleborgsloppet, Trelleborg – 10 och 5 km – RESULTAT
27/8: Göinge trailrun, Vedema – 11 och 6 km – INSTÄLLT
27/8: Vingårdsloppet, Åhus – 10 och 5 km
28/8: Ängelholms Halvmaraton, Ängelholm – halvmara – RESULTAT
SEPTEMBER:
3/9: Helsingborg Marathon, Helsingborg – helmara och stafett – RESULTAT
4/9: Osby miniton, Osby – 12,4 och 5,8 km – RESULTAT
10/9: Göteborgsvarvets seedningslopp, Malmö – 10 km – RESULTAT
10/9: Bromölla 4-Run and Walk, Bromölla – hel- och halvmara, 10 och 5 km – RESULTAT
10/9: Soroptimistloppet, Lund – 5 km – RESULTAT
10/9: Spring för det lilla livet, Landskrona – 10 och 5 km
17/9: Löparfesten, Skanör-Falsterbo – halvmara, 10 och 5 km – RESULTAT
17/9: Lergöksloppet, Ängelholm – 10,2 och 4,8 km – RESULTAT
17/9: Hövdingeloppet, Mölleröd – 10 och 4,8 km – RESULTAT
24/9: The Gax urasunti epiphany, Lund – 160,9 km (motsols) – RESULTAT
24/9: Charity trail, Smedstorp – 12 och 5 km – RESULTAT
25/9: Borstahusloppet, Borstahusen – halvmara och 10 km – RESULTAT
OKTOBER:
1/10: Malmö höstmil, Malmö – 10 km – RESULTAT
1/10: Malmö halvmarathon, Malmö – halvmara – RESULTAT
8/10: RK-loppet, Höganäs – 8 km
16/10: Helsingborgs terränglopp, Helsingborg – 8 och 4 km – RESULTAT
22/10: Markusloppet, Skrylle – 50 km trail – RESULTAT
29/10: Ring Knutstorp – Rainbow run, Kågeröd – 10, 8, 6, 4 och 2 km & 6h
30/10: Yddingeloppet, Torup – 12 och 6 km – RESULTAT
NOVEMBER:
5/11: Kullamannen svart & blå bana, Kullen – 14 och 6 km – RESULTAT
5/11: Kullamannen ultra, Mölle – + 60 km – RESULTAT
5/11: Kullamannen Dödens zon, Kullen – 21 km – RESULTAT
5/11: Skanneloppet, Åstorp – 16,8, 7,1 och 3,9 km – RESULTAT
20/11: Kristianstad trail, Kristianstad – 21, 12 och 5 km – RESULTAT
26/11: Nya Lund runt, Lund – ca 27 km – RESULTAT
DECEMBER:
1/12: Luciastafetten, Råby – stafett 5 x 1,6 km – RESULTAT
10/12: Tjörnarparen, Tjörnarp – 100 och 50 km – RESULTAT
18/12: Tomtelöpningen, Malmö – 18 km
31/12: Sylvesterloppet, Helsingborg – 10 och 5 km
31/12: Nyårsloppet, Ystad – 5 och 2,5 km

CYKLING:

Bild: Bild: Micke Fransson
APRIL:
23/4: Örestadstempot, Barsebäck – 30 km
24/4: Örestadsloppet, Barsebäck – 100,5, 75,4 och 62,9 km
MAJ:
1/5: FIK-trampen, Färingtofta – 100, 55 och 30 km
8/5: Göingerundan, Hässleholm – 150, 90, 60 och 40 km – INSTÄLLT
28/5: Cykel City Gran Fondo, Eslöv – 137, 110, 55 och 35 km
JUNI:
4/6: Ringsjön runt, Höör – 125, 65 och 35 km
6/6: Björnekullatrampen, Åstorp – 100 km
6/6: Åstorps familjerunda, Åstorp – 25 km
JULI:
AUGUSTI:
6/8: Vombsjön runt, Veberöd – 110, 65 och 35 km
20/8: Barncancertrampet, Helsingborg – 45 km
20/8: Tre slott, Ystad – 104, 62 och 40 km
21/8: Bjäre runt, Ängelholm – 80, 45 och 20 km
28/8: Øresund rundt , start vid Bella center, via Helsingør-Helsingborg med målgång i Malmö – ca 193 km – RESULTAT
SEPTEMBER:
OKTOBER:
2/10: Rosa hoppet, Lund – 60 och 30 km

TRIATLON, HINDER, SIM OCH ANNAT:

Bild: Peter Morrison
MAJ:
7/5: Toughest, Malmö – 8 km hinderbana – RESULTAT
21/5: Xtreme Run Ängelholm – 10 och 5 km hinderbana
28/5: Å-simmet, Hög – 3 km
JUNI:
5/6: Sövde Triathlon, Sövde – medeldistans (1,9 km–90 km–21 km) och sprint motion (400 m–20 km–5 km
5/6: Aquathlon, Trelleborg – 50 m simning + 400 m löpning, 200 m simning + 1200 m löpning
6/6: Trelleborg Triathlon, Trelleborg – sprint och stafett – RESULTAT
12/6: Helsingborgs Triathlon, Helsingborg – olympisk, sprint och stafett – RESULTAT
18/6: Action Run, Helsingborg – 7,5 km hinderbana – RESULTAT
JULI:
2/7: Color Obstacle Rush, Malmö – 5 km, 15 hinder och 6 färgkontroller
9/7: Xtreme Run Båstad, Båstad – 10 och 5 km hinderbana
16/7: Malmö open water swim, Malmö – 3 om 1,5 km, stafett 4 x 400 m – INSTÄLLT
23/7: Berzerk, Helsingborg – ca 8 km hinderbana med historiskt tema
30/7: Öresund open water swim, Helsingborg – 2400 och 800 m
AUGUSTI:
6/8: Malmö Triathlon, Malmö – tävlingsklass: olympisk och sprint – RESULTAT
6/8: Zombies på hinderbanan, Trelleborg – 4–5 km med naturhinder – INSTÄLLT
7/8: Malmö Triathlon, Malmö – motionsklass: olympisk, sprint och stafett – RESULTAT
19–20/8: Xtreme Run Helsingborg, Helsingborg – 10 och 5 km hinderbana, 30 hinder/5 km – RESULTAT
20/8: Minitrian, S:t Olof – simning 275 m, cykling ca 1,8 mil och löpning ca 4,6 km – RESULTAT
27/8: Immeln swimrun, Breanäs – 31,5 km varav 28 km är löpning och 3,5 km är simning
28/8: Torekov Open Water, Hallands Väderö – ca 3 km
SEPTEMBER:
3/9: Ystad Extreme, Ystad – hinderbana med naturliga hinder
17/9: Formtoppen Hunting, Falsterbo – 6 km hinderbana
OKTOBER:
2/10: Hundlöpet, Malmö – 10 och 5 km – INSTÄLLT
DECEMBER:
17/12: Black Flame Run, Helsingborg – parlöpning i trapporna till Kärnan

BARN:

Bild: Bild: Håkan Röjder
MAJ:
3/5: Kalvinknatet, Trelleborg – RESULTAT
8/5: Superior Kids, Malmö – hinderbana 2 km, 15 hinder
9/5: Kalvinknatet, Eslöv – RESULTAT
10/5: Kalvinknatet, Hässleholm – RESULTAT
14/5: Lilla Lundaloppet, Lund – 850 meter
14/5: Mini Springtime, Helsingborg – 1609 meter
14/5: Kalvinknatet, Ängelholm – RESULTAT
16/5: Kalvinknatet, Landskrona – RESULTAT
17/5: Kalvinknatet, Höör – RESULTAT
18/5: Kalvinknatet, Sjöbo
21/5: Xtreme JR, Ängelholm – 1–3 km, 8–15 hinder
22/5: Kalvinknatet, Malmö – RESULTAT
23/5: Kalvinknatet, Höllviken – RESULTAT
24/5: Kalvinknatet, Helsingborg – RESULTAT
25/5: Kalvinknatet, Kristianstad – RESULTAT
28/5: Hanaskog runt, Hanaskog – 600 meter
29/5: Kalvinknatet, Ystad – RESULTAT
JUNI:
2/6: Kalvinknatet, Lund – RESULTAT
5/6: Aquathlon, Trelleborg – 50 m simning och 400 m löpning, 100 m simning och 800 m löpning, och 200 m simning och 800 m löpning
6/6: Båstadloppet junior och Båstadknatet, Båstad – 1000 och 500 m
JULI:
1/7: Startskottets barnlopp, Kristianstad – 1500 m
9/7: Xtreme JR, Båstad – 1–3 km, 8–15 hinder
29/7: Sankt Olofs barnlopp, Sankt Olof – 1000 och 500 m
AUGUSTI:
19/8: Xtreme JR, Helsingborg – 1–3 km , 8–15 hinder
27/8: Stora och lilla Citadelloppet, Landskrona – 1500 och 750 m
SEPTEMBER:
3/9: Mulleloppet, Malmö – 900, 600 och 300 m
4/9: Osby microton, Osby – 500 m
17/9: Papricaloppet, Falsterbo – 1000 m
24/9: Kids trail, Smedstorp
OKTOBER:
8/10: Lilla RK-loppet, Höganäs – 500 m
Gå till toppen