Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. Läs mer i vår cookiepolicy.

Välkommen till oss på Sydsvenskan

Vill du nå enskilda personer via e-post? Mejla till fornamn.efternamn@sydsvenskan.se
Sydsvenskans växel: 040-28 12 00
Besökadress: Rådmansgatan 16, Malmö
Postadress: Sydsvenskan, 205 05 Malmö

Kundservice

Prenumerationsärenden och privatannonser
Kontaktformulär kundservice
Frågor och svar
Telefon vardagar 8-16.30: 040-93 41 00
Mejla kundservice: kundservice@sydsvenskan.se

Nyhetstips

Läs mer på sydsvenskan.se/tipsa
Telefon: 040-71234
E-post: 71234@sydsvenskan.se

Redaktioner

Malmö 040-28 12 00, malmo@sydsvenskan.se
Lund 046-19 71 00, lund@sydsvenskan.se
Sporten 040-28 13 50, sporten@sydsvenskan.se
Dygnet Runt 040-28 12 00
Vellinge 040-28 12 00, vellinge@sydsvenskan.se
Lomma 040-28 12 00, lomma@sydsvenskan.se
Kävlinge 040-28 12 00, kavlinge@sydsvenskan.se
Staffanstorp 040-28 12 00, staffanstorp@sydsvenskan.se
Svedala 040-28 12 00, svedala@sydsvenskan.se
Burlöv 040-28 12 00, burlov@sydsvenskan.se
Familj 040-28 12 00, familj@sydsvenskan.se
Kultur 040-28 12 00, kultur@sydsvenskan.se
Opinion 040-28 12 00, opinion@sydsvenskan.se
Vill du nå enskilda personer via e-post? Mejla till fornamn.efternamn@sydsvenskan.se

Insändare och debatt

Aktuella frågor, samhällsdebatt (redaktör Eva Rothstein 040-281305, aktuella@sydsvenskan.se)
Åsikter, insändare och lokal debatt (redaktör Johan Lorentzon 040-28 12 00, asikter@sydsvenskan.se)

Om tidningen uteblir

Anmäl utebliven tidning på Tidningsbärarnas webbservice för utebliven tidning eller kontakta Tidningsbärarnas telefonservice på 0771-87 30 30 (måndag-söndag kl 6-18).

Företagsannonser

Läs mer på hdsydsvenskan.se

Cookies

Läs mer här

Om Sydsvenskan

Sydsvenskan, grundad 1848, är Sydsveriges ledande morgontidning. I papperstidningen, på webben, i läsplattan och i mobilen förmedlar tidningen händelser och nyheter i närmiljön, i Sverige och i världen. Sydsvenskan granskar, berör, underhåller och tar ställning.
Tidningen är det självklara valet för annonsörer i regionen. Genom att annonsera i Sydsvenskans kanaler kan du nå sju av tio i regionen – mer än någon annan.
Sydsvenskan är en oberoende liberal morgontidning som i sin opinionsbildning står fri från bindningar till politiska partier och andra organiserade samhällsintressen. Sydsvenskans nyhetsförmedling är i alla aspekter självständig och opartisk.
I koncernen där Sydsvenska Dagbladets AB (Org. nr. 556002-7608) är moderbolag ingår även Helsingborgs Dagblad, Tidningen Hallå samt Kompetens i Skåne.
Bonnier AB är huvudägare till Sydsvenskan.
Ledningsgruppen: Anders Eriksson vd, Pia Rehnquist chefredaktör Sydsvenskan och chef konsumentmarknad, Jonas Kanje chefredaktör HD, Tomas de Souza Affärs- och innovationschef, Heidi Avellan politisk chefredaktör, Daniel Elm försäljningschef, Emil Viklund CFO, Stina Morlin produktions- och distributionschef, Paulina Holm HR-chef, Pernilla Haufman, VD-assistent.
Styrelsen: Tomas Franzén styrelseordförande, Carl-Johan Bonnier ledamot, Fredrik Jacobsson ledamot, Mats Johansson ledamot, Lotta Edling ledamot, AnnaKarin Lith ledamot, Göran Öhrn suppleant, Magnus Jerneck suppleant.
Arbetstagarrepresentanter: Mikael Anjou SJF, Martin Svensson Unionen, Jonas Sörensen GF, Truls Nilsson SJF suppleant, Anneli Kronholm Unionen suppleant, Nedzad Avdic GF suppleant

Sydsvenskan i andra kanaler

Youtube: youtube.com/SydsvenskanTV
Twitter: @sydsvenskan
Facebook:
Sydsvenskan.se
Sydsvenskan Sport
Sydsvenskan Malmö
Sydsvenskan Lund
Sydsvenskan Kultur
Gå till toppen