Annons

Annons

Annons

Sport

125-åriga Malmöklubben GAK Enighet klarar unga tuffingar: ”Här inne gäller våra regler”

Det sjuder av liv precis som vanligt när Sydsvenskan besöker 125-åringen på själva födelsedagen. – Ändå är det lördag och vi har boxare som tävlar i Rosengård sporthall och taekwondospelare som är på Baltiskan. Och så är vi med på Rosengårdskarnevalen med ett gäng från karaten och kickboxningen, närmast ursäktar sig GAK Enighets ordförande Leif Almö.

Ceyda Resneli och Ali Panaai tränar thaiboxning. Enighet är så gammal som förening att man fick behålla Malmö-Gripen i stadsvapnet.

Bild: Christian Örnberg

Annons

Den 22 april 1892 bildades Gymnastik- och Atletklubben Enighet och första hemvisten blev "Hoddan" en träningslokal som faktiskt låg på Rådmansgatan precis bakom den tennishall som nu rivits. Då gällde gymnastik och brottning - boxningen kom något år senare.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan