Ekonomi

Kraftigt ökat intresse för skuldsanering

Antalet kraftigt skuldsatta personer som ansökt om hjälp att bli av med sina skuldbelopp har ökat rejält i år. Ansökningarna är så många att Kronofogden har svårt att hinna med.

Nya villkor har lett till att betydligt fler skuldsatta ansöker om skuldsanering. Arkivbild.Bild: FREDRIK SANDBERG / TT
Fram till första juli hade Kronofogden tagit emot drygt 10600 ansökningar om skuldsanering – mer än dubbelt så många som under första halvåret i fjol. Förklaringen är att det blivit enklare att ansöka och lättare att hantera det praktiska i själva saneringen. Men att regeländringarna skulle öka intresset så mycket hade Kronofogden inte räknat med.
– Vi visste att det fanns ett uppdämt behov men trodde inte att ansökningarna skulle komma så snabbt, säger enhetschef Per-Olof Lindh.
Bakgrunden till lagändringen är att väldigt många människor levt under knappa ekonomiska förhållanden under många år, kanske i decennier. Ofta har överskuldsättningen sin upprinnelse i en skilsmässa, arbetslöshet eller sjukdom eller en annan livskris.
– Vi uppskattar att omkring 30000 personer i våra register skulle kunna få skuldsanering, men har inte ansökt. De har kanske inte haft kraft, eller avskräckts av den tidigare ganska komplicerade ansökan.
Ändringarna i skuldsaneringslagen innebär också att den skuldsatte endast behöver betala en månatlig summa till Kronofogden, som i sin tur fördelar summan till fordringsägarna.
– Många tycker nog att det är skönt att själv slippa betala 20, 30 eller 40 borgenärer varje månad, säger Per-Olof Lindh.
Men följden av att antalet ansökningar skjutit i höjden, och tros landa på 20000 före årsskiftet, är att Kronofogden har svårt att hinna med. Det dröjer nu upp mot nio månader innan de skuldsatta får besked om de beviljas skuldsanering.
– Vi förberedde IT-system och rutiner för att ta emot cirka 15000 ansökningar under 2017, men vi bedömer att det blir 20000 i stället. För att klara av detta behöver vi helt enkelt mer i anslag från regeringen, säger Per-Olof Lindh.
Fakta

Skuldsanering

Skuldsanering innebär att den överskuldsatta, under vissa villkor, slipper betala hela eller delar av sin skuld.

Ansökan om skuldsanering lämnas till Kronofogden, som i sin tur kontaktar borgenärerna.

Villkoret för att få skuldsanering beviljad är att den skuldsatta bedöms sakna möjligheter att betala skulderna inom överskådlig tid.

Skuldsaneringen innebär att en betalningsplan görs. Den skuldsatta får leva på existensminimum i några år, oftast fem år. Alla inkomster som överstiger denna nivå går till att betala skulderna. Efter fem år är personen skuldfri.

Existensminimum, eller förbehållsbelopp, motsvarar i år 4734 kronor i månaden för en ensamstående vuxen när boendet är betalt.

Källa: Kronofogden

Fakta: Störst ökning i Kronoberg

De senaste fem åren, januari–juni, har antalet ansökningar om skuldsanering pendlat mellan 4600 och 5800. I år har antalet ökat till 10600. Regionala skillnader kan bero på i vilken grad kommunerna satsat på skuldrådgivare.
LänFörsta halvåret 2016Första halvåret 2017Förändring 2016/2017, i procent
Blekinge83207149 procent
Dalarna126335166
Gotland476436
Gävleborg20338489
Halland98230135
Jämtland80175119
Jönköping168355111
Kalmar123281128
Kronoberg62206232
Norrbotten108255136
Skåne8781763101
Stockholm989192895
Södermanland19234781
Uppsala19136088
Värmland119343188
Västerbotten11321288
Västernorrland117287145
Västmanland21233458
Västra Götaland7511645119
Örebro146345136
Östergötland218566160
RIKET502410622111
Källa: Kronofogden
Gå till toppen