
– Jag och min man brygger öl hemma i lägenheten. När vi skulle flytta var ett av kraven att ha två badrum så att vi kan använda ett till detta, säger besökaren Irina Carlén.
Likt många andra av de 160 besökarna på folkets hus i Limhamn besitter hon spetskompetens när det gäller humle och malt. Via jobb i bryggeribranschen har hon startat hemmaproduktion – och sitter i Svenska Hemmabryggareföreningen styrelse.
– Vi har avsatt vår djupa garderob för att förvara hinkarna. Annars så är det nog många som använder sitt egna eller svärföräldrarnas garage, säger Irina Carlén.
Väninnan Erika Norén står för den andra huvudkategorin av besökare på festivalen.
– Jag tycker bara att det är gott med öl, säger hon.
Men festivalen handlar inte bara om god dryck – utan innehåller även ett visst mått av tävling. De 25 utställarna konkurrerar om två olika priser: Dels ett baserat på en jurys strikta bedömning och dels ett som besökarna röstar fram.
Hohögs bryggeri vann öldomarnas pris ifjol – i år har man satsat på två tyskinspirerade bidrag: vilket även smittat av sig på bryggarnas klädsel.

– Vi har bryggt en lättöl och en 7,1 procentig Maibock. Det är en bra kombination, säger Johan Johansson.
– Man märker att många av besökarna är väldigt kunniga.
Besökarna Maria Borglöv, Hanna Williamsson och Jesper Flaum menar att det spelar roll i vilken ordning man smakar på de 40 olika tävlingsbidragen.
– Det säger sig självt att smaklökarna reagerar olika om det är första eller trettionde ölen man smakar, säger Maria Borglöv.

– Man måste ändå säga att det är en hög lägstanivå här, tillägger Jesper Flaum som själv brygger i sin kolonistuga.
Men hur gick det då i årets tävling? Vinnare av folkets röst tog Elmelevens ”Lækker lakrids” – en imperial stout bryggd på rålakrits, stjärnanis och laktos.
Jurypriset gick till Cloud brewerys ”Black cloud porter” innehållandes mjuk choklad och knäckig karamell.
Det är åttonde året som Maltes hembrygdsfestival arrangeras. Eldsjälen Jonas Carlsson Stroh tycker det är kul med alla fruktiga bidrag, och att flera vågat sig på att brygga pilsner.

Under lördagen arrangerades även en folkölsfestival på Slottsträdgårdens kafé.