
I sju år arbetade italienaren Tommaso Memoli på restaurang i London och där träffade han sin svenska flickvän Evelina Marmander som fick honom att flytta till Malmö. 2015 drog han igång den napolitanska pizzarestaurangen Pizza Dal Sud på köpcentret Mitt Möllan på Möllevången. På den tiden fanns det bara ett fåtal restauranger på plats på köpcentrets foodcourt, men sedan dess har utbudet vuxit och idag är Mitt Möllan en av Malmös mer populära lunchmötesplatser. Och Pizza Dal Sud har hyllats av Sydsvenskans krogkritiker Bong, Metro och av pizzakonkurrenten Sandra Mastio i Sydsvenskans ”Malmös bästa”.
Framgångarna på Mitt Möllan har gjort att Tommaso Memoli och Evelina Marmander nu har möjlighet att öppna en helt egen restaurang i sitt eget hemkvarter vid Värnhem. Närmare bestämt i den kroglokal på Ringgatan där senast Värdshuset Röda Nejlikan legat och innan dess italienska Fabrizio och Italia.
– Vi har letat efter nya lokaler ett tag och när vi fick vårt andra barn så flyttade vi till Värnhem. Då gick Tommaso förbi den här lokalen och sade ”det här är stället. Här ska vi öppna”. Han går mycket på känsla, skrattar Evelina Marmander.
Just nu pågår renovering av lokalen och förhoppningen är att kunna öppna i mitten på oktober. Då under namnet Dal Sud.
– Vi kommer att ha fokus på pizzor, men vi kommer även att ha ett lite bredare utbud med enklare traditionella rätter från södra Italien. Inte så mycket pasta, utan mer smårätter. Charkbrickor, vegetariska brickor, ostar, friterat, inlagda grönsaker och annat, säger Evelina Marmander.
Paret har precis kommit tillbaka från Italien där de har varit och knutit kontakt med en italiensk odlare som ska leverera säsongsanpassade grönsaker, vilket kommer att påverka menyn på Dal Sud.
Tommaso Memoli kommer att dela sin tid mellan restaurangen på Mitt Möllan och den på Värnhem, även om han i början kommer att fokusera mer på det nya stället. På Dal Sud kommer man att kunna ha öppet längre på kvällarna än vad som har varit möjligt på Mitt Möllan. Det blir även luncher, men stängt på måndagar.

De som drivit restaurang i lokalen tidigare har inte blivit speciellt långvariga. Är läget ett problem?
– Jag gillar Värnhem. Här dyker upp fler och fler bra ställen och jag tror att Dal Sud är annorlunda än de tidigare ställena som varit här i lokalen. Pizza är en rätt för folket, säger Tommaso Memoli.
Men ni kommer inte att lämna Mitt Möllan?
– Aldrig. Det är mitt första ställe, så det vill jag behålla. Det är tack vare Mitt Möllan som vi kan öppna detta, säger Tommaso Memoli.
– Han är en romantiker, skrattar Evelina Marmander.
– Man ska alltid behålla det första stället, hur mycket man än växer. Jag tror att det betyder tur, säger Tommaso Memoli.
Regler för kommentarer
Välkommen att kommentera artiklar på Sydsvenskan.se!
Tänk på att:
Det här är inte ok:
Redaktionen följer debatten på sajten och förbehåller sig rätten att ta bort olämpliga inlägg. Användare som inte respekterar debattreglerna stängs av från möjligheten att kommentera artiklar.