Annons

Annons

Annons

Försvunna Malmö

Den okända fabriksarbeterskans grav

För drygt 100 år sedan hittades 16-åriga Anna Maria Jönsson död i arkitektens Arwidius badrum. Men vem var hon? Frågan blir belyst i en ny bok.

Text

Här på Adelgatan 5, på tredje våningen, hittades arkitekten Alfred Arwidius och den 16-åriga fabriksarbeterskan Anna Maria Jönsson döda den 23 april 1915. Orsak: bristande ventilation av gasdriven varmvattenberedare.

Bild: Bild från omslaget till boken "Anna, i skuggan av Alfred" av Karin Lövgren Nilsson

Annons

Den berömda arkitekten Alfred Arwidius tragiska dödsfall har i drygt 100 år varit föremål för otaliga berättelser och artiklar. Att han påträffades med en 16-årig fabriksarbeterska i sitt badrum är en berättelse som Malmöborna skvallrat om mer än en gång. De båda föll döda till golvet av koloxidförgiftning och de "voro fullständigt nakna".

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan