Annons

Annons

Annons

Skåne

E.T.-cykeln från Båstad har fått en flygande start

Båstadföretaget Elbi satsar på elcyklar med korg och batteri fram och en rem bak. En design som är tänkt att föra tankarna till 1980-talet och en av decenniets klassiska filmer. Nu har E.T.-skådespelaren Henry Thomas en egen edition av cykeln.

Text

Båstadföretaget Elbi har tagit fram en remdriven elcykel med korg och motor fram. Bakom står Henrik Ahlström och nu har företaget även fått med E.T.-skådespelaren Henry Thomas på elcykeltåget efter att han tagit kontakt med dem.

Bild: Michael Lundblad

Annons

I början av 1980-talet var filmen E.T. en av de mest sedda filmerna på bio. I en känd scen lättar karaktären Elliot från marken med sin cykel och utomjordingen E.T. i korgen som är fäst där fram.

0 kren månad

Sydsvenskan Digital 1 mån

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digital

  • Alla nyheter på sydsvenskan.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan