Annons

Annons

Annons

opinion

Aktuella frågor
”Stoppa matchen mot Israel på fredlig väg.”

För den breda rörelse som är för en rättvis fred kan Israels statsterrorism aldrig användas som ursäkt våld eller antisemitism. Det skriver Nils Littorin som är ordförande i Kommunistiska partiets Malmöavdelning och som deltog i den demonstration som hölls i samband med Davis Cup-matchen mellan Sverige och Israel 2009.

Detta är ett debattinlägg.Skribenterna svarar för åsikterna.

Davis Cupmatchen mellan Sverige och Israel i Malmö 2009 spelades utan publik efter ett beslut i stadens fritidsnämnd vars ordförande förklarade att nämnden inte ville riskera att spelare, funktionärer eller kommunens personal skulle komma till skada.

Bild: Stig-Åke Jönsson

Annons

Adam Danieli, viceordförande för Fria Moderata Studentförbundet, och Marcus Björk, ordförande för den borgerliga studentföreningen Ateneum, beklagar att Davis Cupmatchen mellan Sverige och Israel i september tvingats flytta från Båstad till Stockholm på grund av säkerhetsskäl. Men ett större problem är att matchen spelas över huvud taget.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan