Vi har slukat tv-serien ”Unbelievable”, som skildrar våldtäkt ur andra perspektiv än tittare är vana vid och som har ett tydligt ärende: Att visa hur grävande polisarbete och empatisk förhörsteknik kan få fler våldtäktsmän fällda. Men detta är ingen torr och tråkig serie, tvärtom är det spänning i varje bildruta.
Här kan man förresten läsa det Pulitzer Prize-belönade reportaget som ligger till grund för serien:
Annons
Annons

Monika Fagerholm, aktuell med ”Vem dödade bambi?”.
Bild: Jessica Gow/TT
Våldtäktstemat går igen hos Monika Fagerholm, som i sin nya roman ”Vem dödade bambi?” skildrar hur tystnaden i en välbärgad villaförort breder ut sig efter en gruppvåldtäkt, där traktens gossar ska skyddas och brottet ska benämnas som ”en lek som går överstyr”.
Dessutom: Snabb KBT-guide till hur vi kan taxa ur samtal som är tomma och själsdödande – lär dig mingla vidare!

Maud Fredin Fredholm, skaparen till dessa mönstrade klänningar som vi bar under dagens poddinspelning.
Och så blir det hyllning till designern Maud Fredin Fredholm (MFF) och högläsning ur uppslagsverket om märkvärdiga kvinnor som Dick Harrison hatar.
God lyssning!
Annons
Annons