Annons

Annons

Annons

Skånes elförsörjning

Elbristen i Skåne slår mot fler företag – länsstyrelsen ska ta fram lösning

Elbristen i Skåne slår mot allt fler företag som nekas effekt för planerade produktionsökningar. Häromveckan fick plastföretaget Polykemi i Ystad nej till mer nätkapacitet för en stor utbyggnad.

Regeringen vill nu att länsstyrelsen utreder elsituationen i Skåne.

– Vi måste hitta en lösning på problemen, säger energiminister Anders Ygeman (S).

Text

En av produktionslinjerna på plastföretaget Polykemi med 300 anställda. Elbristen i Skåne tvingar Ystadsföretaget att ställa in en tänkt utbyggnad. Tidigare har sex-sju andra skånska företag drabbats.

Bild: Polykemi

Annons

Listan blir allt längre på skånska företag som drabbas av elbrist. Det Ystadsbaserade Polykemi AB har 300 anställda och omsätter 1,3 miljarder kronor per år. Nyligen nekades företaget den elkapacitet som behövs för att öka produktionen.

0 kren månad

Sydsvenskan Digital 1 mån

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digital

  • Alla nyheter på sydsvenskan.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan