Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. Läs mer i vår cookiepolicy.

Skåne växer snabbare än resten av landet

Om tio år finns det nästan 1,5 miljoner skåningar. Det visar en ny befolkningsprognos från Region Skåne. Malmö, Helsingborg och Lund är de kommuner där befolkningen väntas öka mest, medan folkmängden minskar i flera småkommuner.

Många skåningar blir ännu fler. Åtminstone enligt Region Skåne befolkningsprognos för de kommande tio åren.Bild: Johanna Wallin
Vid årsskiftet 2018-19 uppgick Skånes befolkning till drygt 1,3 miljoner personer. Tio år senare räknar Region Skåne med att det finns 124 0000 nya skåningar - en ökning med 9,1 procent.
De främsta förklaringarna är ökat barnafödande och stor inflyttning, både från övriga Sverige och från andra länder. De stora flyktingströmmarna från Syrien, Irak och Afghanistan, som har bidragit till de senaste årens kraftiga befolkningstillväxt, beräknas däremot minska som en följd av hårdare lagar och gränskontroller som gjort det svårare att ta sig in i Europa.
Den 30 sidor tjocka rapporten är en liten orgie i siffror, tabeller, kurvor och stapeldiagram. Ur dem kan man bland annat utläsa att Malmö, Lund och Helsingborg är de kommuner som förväntas växa mest räknat i antalet personer. Men räknar man procent så är även Vellinge och Staffanstorp med och slåss om en topplacering bland de kommuner som växer mest.
Hela Skåne växer dock inte. I ett tiotal kommuner, bland dem Bjuv, Svalöv, Klippan, Perstorp, Örkelljunga och Åstorp, väntas befolkningen istället minska något.
Enligt Region Skåne är det inte bara befolkningens storlek som ändras. Även den demografiska sammansättningen och åldersfördelningen genomgår en drastisk förändring de närmaste tio åren.
De grupper som ökar mest är äldre barn och personer över 80 år. Enligt prognosen kommer också koncentrationen av unga människor att öka i de större städerna, medan utvecklingen går åt motsatt håll på mindre orter, vilket gör att skillnaden i åldersstruktur mellan stad och land ökar.
– Det kommer naturligtvis påverka utvecklingen i Skåne och ställer krav på bland annat infrastruktur, bostads- och arbetsmarknad samt offentlig service, säger Anna Bjärenlöv analyschef på Region Skåne i ett pressmeddelande.
KommunBefolkning 2018-12-31Prognos 2028-12-31
Bjuv1550114837
Bromölla1287612849
Burlöv1836019922
Båstad1494815715
Eslöv3355734167
Helsingborg145415173488
Hässleholm5212153660
Höganäs2656629404
Hörby1563516040
Höör1663716765
Klippan1760017396
Kristianstad8490894988
Kävlinge3149133987
Landskrona4577548841
Lomma2476327055
Lund122948141298
Malmö339313377706
Osby1326713452
Perstorp74796038
Simrishamn1927818074
Sjöbo1915319686
Skurup1575916322
Staffanstorp2472428402
Svalöv1412312924
Svedala2157623969
Tomelilla1355713298
Trelleborg4490245699
Vellinge3649941571
Ystad3022635344
Åstorp1598715193
Ängelholm4213143769
Örkelljunga101749809
Östra Göinge1491513953
Gå till toppen